Günümüzde pek çok kişi prim ve yıl şartını doldurduğu halde yaştan ötürü emekli olamamıştır. 1999 yılında çıkan yasa ile mevcut emeklilik şartları değiştirilmiş yaşa göre değişen kademeli emeklilik sistemi getirilmiştir. Pek çok kişi işe girerken eski yasa hükümlerince iş sözleşmesini kabul edip çalışmaya başlarken, mevcut yasa geriye işletilerek emeklilik hakları ötelenmiştir.

Yapılan aktüerya hesaplarında ise yaşı küçük olanın emeklilik süresinin daha uzatılması planlanarak, ortalama yaşam süresine endeksli hesaplamalar yapılmıştır. Pek çok hukukçunun çelişkiye düştüğü bu durum kamuoyunda canlı bir gündem olarak yerini korumaktadır.

Emekli olmak için kaç gün gerekli, emeklilik gün sayısı hesaplama nasıl  yapılır? Kadınlarda emeklilik yaşı nedir? - En Son Haber

Burada çıkan bazı haberler, Eyt mağdurlarının da dikkatini çekmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan yapılandırmaya ilişkin haberlerin de Eyt’lileri ilgilendiren tarafları bulunmaktadır. TBMM‘de kabul edilen yapılandırma yasasında da Eyt’liler için bazı düzenlemeler yer almaktadır.

Yeni Yasanın Eyt’lilere Getirdikleri

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yasa prim borcu olanları ilgilendirmektedir. Çeşitli sebeplerle primlerini ödeyememiş olan kişiler için öne çıkan sevindirici bir yasadır. Erkeklerde askerliğe konu olan sürenin prim borcu cinsinden ödenmesi, emekliliği öne çeken unsurlar arasındadır. 31 Aralık tarihine kadar yapılacak başvurular ile belirli periyotlarla prim borcu ödemesi yapılabilecektir.

Bu periyotlar, altı, dokuz, on iki veya on sekiz taksit şeklinde olabilecektir. Bu konuda uygun ödeme planını seçmek prim borcunu ödemek için yeterli olacaktır. Dikkat edilirse bu yasanın yaş mağdurlarına geniş kapsamda bir kolaylık sunduğu söylenemeyecektir. Sadece prim borcundan ötürü emekli olamamış kişilere emeklilik yolu açılmış olmaktadır.

Emeklilik yaşı kaçtır? Ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşı hesaplama

Yaşa takılan ve primini ödemiş olan kişilerin bekleyişi maalesef hala sürmektedir. İktidarın bu konuda herhangi bir eylem planı hazırlığı içinde olmadığı ve konuya da sıcak bakmadığı bilinmektedir. Eyt’lilerin umutlu bekleyişi hala sürmektedir.

Sınırlı Bir Kesimi Mutlu Eden Uygulama

Sınırlı bir kesimi mutlu eden bu uygulamanın detayları arasında, taksit süreleri hakkında fikir değişikliği yapacak olanların 31 Mart’a kadar değişiklik yapacağı bilinmelidir. Anapara ödemesini peşin yapmak isteyenlerin lehine olacak bir durum da söz konusudur. Bu durumda enflasyon farkı olan oranın %90lık kısmı silinebilecektir.