Temmuz itibari ile tatil sezonu tam olarak açılmış oldu, Türkiye’nin dört bir yanından güney kıyılarına yerli tatilciler akın etti, tatilciler yanlarında götürdükleri çadırları plaja kurarak ilgin görüntüler oluşturdu.

Önemli tatil bölgelerinden Alanya’nın İncekum ilçesinde tatiller yanlarında getirdikleri çadırları sahile kurarak adeta mini bir çadır kent oluşturdular. 1 Haziran itibari ile ülkemiz normalleşme sürecine başlayarak seyahat kısıtlamaları gibi belli başlı engelleri kaldırmıştı. Turizm sektörü normalleşme sürecine giren dünya sonrası umutlanmış fakat beklediğini bulamamıştı, Covid-19 sebebi ile Türkiye zamanının belki de en kötü turizm süreçlerinden birisini yaşıyor. Turizmciler yerli turist beklemişlerdi fakat korona virüs korkusuyla yerli turistler yazlıklarına, yazlığı olmayanlar ise kamp çadırı gibi seçenekler değerlendirdi. Sahil kenarına kamp kuran vatandaşlara işletmeciler tepki gösterdi, İncekum Plaj işletmecisi Recep Erdoğan, yakın bölgelerde bulunan ücretle çadır kamplar yerine sahile çadırlarını kuranların, bayramda çok daha artacağına belirterek ’Şimdiden bu durumda olan sahildeki çadır sayısı , geçiş yıllarda olan tecrübelerimize göre bayramda 5 katına çıkacak. Bunun bir an önce çözüme kavuşturulması lazım. Biz de belediye ve jandarmaya gerekli şikayetlerimizi yapıyoruz” dedi.

Oteller Kapalı ya da Çok Pahalı

Bir çok tatil beldesinde oteller halen kapalı, büyük işletmecilere sahip oteller önlem ve turist azlığı sebebi ile daha fazla zarar etmemek için sezonu şimdiden kapatarak kilit vurdukları kapılarını normalleşme süreci ile tekrar açmadı. Yerli tatilciler ise açık olan otellerin çok pahalı olduğunu ve bir çok otelin de kapalı almasından ötürü bu yöntemi seçtiklerini belirtti. İşletme sahipleri ise günü birlik kamp kuran tatilciler için yakınlarda ki kamp alanlara gitmelerinin daha doğru olacağı konusunda uyarılarda bulundu.