Herkes gibi bir araç sahibi olmak istiyor ancak bankalardan kredi alamıyor musunuz? Bu durumda geriye yalnızca bir seçeneğiniz kalıyor, o da senetle araba almak. Peki senetle araba almak mantılı mı? İşte bu yazımızda sizlere senetle araba almanın artı ve eksilerini anlatacağız.

Bankalardan kredi almak elbette biraz sıkıntılı bir iştir. Bankalar en ufak bir pürüzde kredi vermekten kaçınacaktır. Ülkemizde de kredi başvurunda bulunanların büyük bir kısmını taşıt kredileri oluşturmaktadır. Bu nedenle bankalar titiz davranmak zorunda kalıyor ve herkese kredi fırsatı vermiyorlar. Hal böyle olunca kişilerde senetle araba alma gibi farklı yöntemlere başvuruyor.

Ancak senetle araba almak karşılıklı bir güven gerektirdiği gibi çok dikkatli olunması gereken bir işlemdir. Bu nedenle senetle araba almak istiyorsanız mutlaka bu işlemi güvendiğiniz ve iyi tanıdığınız bir galeriden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde hiçte beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak her şeyden önce senetle araç almak isteyen bir kişinin senet doldurmayı iyi bilmesi ve senetler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Senetler hakkında detaylı bilgileri yine internet sitemizden bulabilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Araba Almak
Bu konuda ilk yapmanız gereken tanıdık ve güvenilir olan aynı zamanda senetle araba satışı yapan bir galeriye gitmek ve sizin için en uygun aracı bulmaktır. Öncelikli olarak bir peşinat ödemek istiyorsanız bunu araç sahibi ile konuşmalı ve bir karara bağlamalısınız.

Vereceğiniz peşinatı bankalardaki ile karıştırmamalısınız. Bankalarda peşinatı siz belirleyemezken, senetle alışverişte peşinatı siz ve satıcı birlikte belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca hiçbir peşinat ödemeden de aracı alabiliyorsunuz. Bu tür satış işlemlerinde çoğunlukla satıcı sizin adınıza kendi üzerinden kredi çeker ve sizde aylık kredi ödemelerini satıcıya yaparsınız. Ancak finansal olarak güçlü olan satıcılar genellikle bankalarla uğraşmadan kendi imkânları ile durumu çözer.

Senetle araba sahibi olmak mantıklı görünüyor ancak size ekstra kesintiler yansımaktadır. Eğer galerici bir bankadan sizin için kredi çekerse hem bankanın faiz oranını size ödetir, hem de %2’lik kendi komisyonunu üzerine ekler. Galericilerin senetle araba satma sevdalarının arkasında da hem arabadan hem de sizden kar etmeleri bulunuyor. Galeri sahibi banka faizi ve endi komisyonunda dahil olduğu bir rakamla tek bir senet oluşturmaktadır. Siz bu senedi imzaladıktan sonra artık galericiye borcu olacaksınız. Yani üzerinizde sadece 270 TL olan noter parası ile rehin masrafı olan 170 TL olması yeterli olacaktır. Gerekli noter ve senet işlemleri tamamlandığı zaman artık aracın resmi sahibi olacaksınız.

Senetle Araba Almanın Riskleri
Eğer senetle araba alıyorsanız mutlaka beraberinizde tecrübeli bir yakınınızı götürmelisiniz. Daha sonra araç seçimi yapmalı ve seçtiğiniz aracı mutlaka işini iyi yapan bir ustaya göstermelisiniz. Yoksa güzel umutlarla aldığınız araba size ilerde altından kalkamayacağınız masraflar çıkarabilir. Senetle araba alımlarında yüksek faizler ödemek zorunda kalacağınızı da hiçbir zaman unutmamalısınız. Çünkü senetle araba satan galericiler çoğunlukla tefeci mantığıyla çalışırlar ve bankalardan kat be kat daha acımasız olurlar.

Diğer bir husus ise senettir. Senedin tek bir senet olmamasına gayret edin. Eğer yapabiliyorsanız senetleri aylık olarak ayarlayın. Yani diyelim tek bir senede imza attınız ve son birkaç taksitiniz kaldığında bir ay sıkıntıya düşüp ödeyemediniz. Emin olun galerici tek senedi işleme koyarak tüm parayı sizden tahsil etmeye çalışacaktır. Bu nedenle aylık senet düzenlemeniz daha mantıklı. Her ay ödediğiniz senedi alarak imha edersiniz ve borcunuz da orantılı bir şekilde azalır. Galericilerde tıpkı bankalar gibi senetlerine rehin koydururlar. Bu durumda aracı satamadığınız gibi en ufak bir pürüzde hem ödediğiniz paralar gider, hem de arabanız altınızdan gider. Kaynak