Birikim yapmak sabır gerektiren bir süreçtir. Az miktarda olsa da zamanla çoğalacak paranızla geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Birikime bir yerden başlamanız gerekiyor. Bunun belirli bir zamanı veya süresi de yoktur. Her zaman birikim zamanıdır. Ancak temel ihtiyaçlarınızdan da ödün vermemelisiniz.

1. Para Biriktirmeye Ne Zaman Başlamalısınız?

Para biriktirmenin belirli bir zamanı yoktur. Hatta birikime hemen başlayabilirsiniz. Paranızın daha da çok birikmesi için kendinizi zamanın akışına bırakın ve bir miktar parayı bir kenara ayırın.

2. Birikiminize Dokunmayın

Para biriktirme sabır işidir. Bu nedenle bir miktar biriktirdikten sonra her istediğinizi bu para ile almamalısınız. Eğer birikiminizi sürekli aklınızda tutar ve onu harcamayı düşünürseniz sabır gösteremezsiniz. Paranızı harcamayın çünkü bir süre sonra biriken paranızın miktarına siz dahi inanamayacaksınız. Sadece biriktirin…

3. Birikim Yapmak İçin Bir Neden, Hedef Belirlemek

Birikim yapmak için öncelikle bir hedefiniz olmalıdır. Bu hedef sizi harekete geçirmelidir. Mesela çok sevdiğiniz bir arabayı almak için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Ya da hedefinizi büyük tutarak ev almak isteyebilirsiniz. Bu tamamen sizin hayalleriniz doğrultusunda belirlemeniz gereken bir istektir.

4. Her Ay Gelirin Belirli Bir Oranını Birikim İçin Ayırın

Aylık gelir gider analizi yaparak birikim yapabileceğiniz para miktarını belirleyebilirsiniz. Eğer bu konuda da kafanız karışıksa maaşınızın %10-15’ni her ay ayırabilirsiniz. Sanki o para yokmuş ve maaşınız da o kadarmış gibi düşünebilirsiniz. Geriye kalan %90 ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Tabi ki her ay sabit oranda birikim yapmanız gerekmez. Her ay arta kalan paranızı da birikime ayırabilirsiniz.

5. Birikim Yapmak Alışkanlık Haline Gelmeli

Bir şeyi ne kadar yaparsanız artık onu yapmak size zor gelmeyecektir. Bir süre sonra yeni bir alışkanlık kazanmış olacaksınız. Uzmanlar bir işi alışkanlık haline getirebilmek için onu en az 21 defa belirili bir zamanda ve düzende yapmanız gerekiyor. Bu alışkanlık ay, hafta veya belirli bir gün şeklinde de yapılabiliyor. Örneğin her ayın 16’sında bir miktar paranızı düzenli olarak biriktirebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere para nasıl biriktirilir ve para biriktirme alışkanlığı nasıl kazanılır hakkında bir makale derledik. Sizler de para biriktirme konusunda yaşadığınız tecrübeleri bizlerle paylaşabilirsiniz.