Herhangi bir sağlık sorununda özel hastane tercihinde bulunabilirsiniz. Peki Özel hastane muayene ücretleri 2019 yılında ne kadar? İşte Özel hastane muayene ücretleri…

Sağlık sorunlarında hastaneye başvurmak gerekiyor. Çünkü birçok sıkıntı erken teşhis edilirse halledilebiliyor. Eğer teşhis için geç kalınırsa düzeltilemeyecek problemler yaşanabilir. Bu sebepten dolayı hiçbir rahatsızlığı hafife almadan hastaneye başvurmakta fayda var. Aracı olanlar daha iyi bilir; en ufak ses değişiminde dahi hemen sanayiye gidilir. Bu hassasiyeti kendi sağlığımız için de göstermeliyiz.

Devlet hastanelerini tercih edenlerin sayısı epey fazla. Bunun yanı sıra özel hastane tercih edenler ise devlete göre daha düşük. Özel hastanelerin tercih edilme sebebi ise sıra yoğunluğunun olmaması, hizmet kalitesi, hızlı tedavi gibi öne çıkıyor.

Özel hastane muayene ücretleri ve diğer tüm ücretler her hastaneye, şehre, hastane bölümlerine göre değişiklik göstermektedir. Yani “A Hastanesi” 250 TL muayene ücreti alıyorsa, “B Hastanesi” 50 TL alabilir. Yine “Dahiliye Bölümü” muayene ücreti 100 TL ise “KBB Bölümü” muayene ücreti 50 TL olabilir. Bu tamamıyla özel hastanelerin kendi bünyesinde belirledikleri tutarlardır.

Sigorta ile anlaşması bulunan tüm özel hastanelerin devlet ile anlaşması bulunuyor. Bu sayede Özel hastane muayene ücretlerinin bir bölümünü devlet ödüyor. Sigortasız kişiler ise ne yazık ki bu destekten yararlanamıyor.

Özel Hastane Muayene Ücretleri 2019

Özel hastane muayene ücretleri 2019 yılında Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) tarafından düzenlenip belirlenmektedir. Bazı hastaneler devlet katılım payının dışında ücret almamakta olup, oldukça ucuz fiyatlarla muayene yapmaktadır. Eğer katılım payı dışında herhangi bir ücret alınmıyorsa, diğer hastanelerle arada fark oluşur. Bu farkın ismi ise “muayene farkı” olarak öne çıkmaktadır. Yani kısaca belirmek gerekirse (Katılım Payı – Muayene Ücreti = Muayene Farkı) olmaktadır.

Sigorta yani Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma yapan özel hastanelerde kişi başı muayene ücreti devlet tarafından 32 TL olarak ödenmektedir. Özel hastaneler ile ilgili kanun kapsamında bu ücretin üzerine maksimum 2 katı ekleyerek ücret alabilir.

Eğer özel hastanelerde muayene ücretini çok fazla tutarlarda ödemek istemiyorsanız bu durumda özel sağlık sigortası yaptırarak tek bir muayene ücretine sigorta sahibi olup sürekli tek ödemeyle muayene olabilirsiniz.

Özel Hastaneler Yönetmeliği kapsamında Özel hastane muayene ücretleri en ince ayrıntısına kadar detaylandırılmış ve yayınlanmıştır. “Faturaların Düzenlenmesi” başlığı altında söz konusu muayene ücretlerine erişebilirsiniz.

Özel Hastaneler Yönetmeliği Tüm Detayları – BURAYA TIKLAYINIZ

Özel Hastane Muayene Ücretleri 2019 – Tablo

Özel hastane muayene ücretleri 2019 yılı için aşağıda verdiğimiz tabloda yer aldığı ölçüdedir. Bu fiyatlardan yüksek veya düşük fiyat sunan hastanelerde bulunmaktadır. Hastanenin lükslüğüne, uzman, profesör, doçent doktora göre değişim göstermektedir. Yani 80 – 100 TL aralığında belirtilen özel muayene ücreti 300 – 400 TL’de olabilir.

Kadın hastalıkları muayene ücretleri, üroloji muayene ücretleri, kardiyoloji muayene ücretleri , nöroloji muayene ücretleri, beyin cerrahi muayene ücretleri, göz hastalıkları muayene ücretleri , dermatoloji muayene ücretleri  göğüs hastalıkları muayene ücretleri, kulak burun boğaz muayene ücretleri, genel cerrahi muayene ücretleri , dahiliye muayene ücretleri , ortopedi muayene ücretleri , fizik tedavi muayene ücretleri , yaşlı hastalıkları muayene ücretleri , plastik cerrahi muayene ücretleri ve çok daha fazlasını aşağıda yer alan tablodan görebilirsiniz.

Yukarıda yer alan özel hastane muayene ücretleri tablosunda tüm hastane bölümlerine yer verilmiştir. Söz konusu ücretler her hastanede değişiklik gösterebiliyor. Kimi hastaneler bu ücretlerden düşük muayene yaparken, kimi hastaneler 3-4 katı ücretler isteyebiliyor.

Türkiye çapında hizmet veren lüks hastaneleri de, yerel özel hastaneleri de cep telefonu ile aradık. Lüks hastanelerden Göz ve KBB için 150 – 180 TL + 15 TL ücret istenirken, yerel hastanelerden 80 TL istendi. Yani yukarıdaki tablo sadece ortalama rakamdır. Her hastanede değişim gösterebilir. Direkt olarak hastaneyi arayıp bilgi almanızda fayda vardır.

Kadın Hastalıkları Özel Muayene Ücreti 2019

Kadın Hastalıkları Özel Muayene ücreti ortalama olarak 50 TL’den başlayarak 300 – 400 TL’ye kadar uzanmaktadır. Bu fiyatta hastanedeki doktorun uzmanlık derecesi, hastanenin kaçıncı sınıf olduğu ve lüks olup olmaması etkilidir.

Üroloji Özel Muayene Ücreti 2019

Eğer özel hastanede üroloji bölümü ücretlerini merak ediyorsanız yine aynı fiyatlar olduğunu söyleyebiliriz. Üroloji özel muayene ücretleri de 50 TL gibi fiyatlarla başlayıp 250 – 300 TL fiyata yükselmektedir.

Kardiyoloji Özel Muayene Ücreti 2019

Kardiyoloji özel muayene ücreti, diğer bölümlere göre bir tık daha düşük olmakla birlikte 30 TL’den başlamakta olup 300 – 400 TL’ye kadar yükselebilir. Diğer bölümlerde olduğu gibi doktora, hastaneye göre farklı fiyatlar görebilirsiniz.

Nöroloji Özel Muayene Ücreti 2019

Nöroloji’de yine kardiyoloji gibi uygun fiyatla muayene olabileceğiniz bir diğer bölüm. Nöroloji özel muayene ücretleri 25 TL’den başlamakta olup 200 – 250 TL2ye kadar uzanmaktadır.

Beyin Cerrahi Özel Muayene Ücreti 2019

Beyin Cerrahi özel muayene ücreti 35 TL ila 400 TL arasında değişim göstermektedir.

Göz Hastalıkları Özel Muayene Ücreti 2019

Hastanelere en çok gözden dolayı başvuruda bulunuluyor. Göz hastalıkları özel muayene ücreti 2019 yılı için 40 TL’den başlayarak 400 TL’ye kadar hastanesine ve doktoruna göre değişiklik gösterebilir.

Dermatoloji Özel Muayene Ücreti 2019

Dermatoloji Özel Muayene ücreti de Beyin Cerrahi ile hemen hemen aynıdır. 25 TL’den başlar ve 400 TL’ye kadar hastane ve doktora göre uzanabilir.

Göğüs Hastalıkları Özel Muayene Ücreti 2019

Eğer özel bir hastanede göğüs hastalıkları bölümünde özel muayene olmak istiyorsanız 30 TL’den başlayan ve 300 TL’ye uzanan fiyatlarla karşılaşabileceğinizi bilmenizi isteriz.

Kulak Burun Boğaz Özel Muayene Ücreti 2019

Yine Göz hastalıkları gibi bir diğer sık başvurulan bölümlerden olan Kulak Burun Boğaz Özel Muayene ücreti 2019 yılı için 30 TL’den başlayarak 400 TL’ye kadar ilerlemektedir. İleri sınıf lüks bir hastane 400 TL isterken, yerelde normal bir hastane 80 – 90 TL gibi bir fiyat sunabilir.

Genel Cerrahi Özel Muayene Ücreti 2019

Bir diğer hastane bölümü olan Genel Cerrahi’de özel muayene ücreti 2019 yılı için 25 TL’den başlamakta olup 300 TL’ye kadar uzamaktadır.

Dahiliye Özel Muayene Ücreti 2019

Dahiliye servisinde özel muayene olacaksınız. Dahiliye özel muayene ücretinin 2019 yılı için 25 TL’den başladığını ve 600 TL’ye kadar ilerlediğini söyleyebiliriz.

Ortopedi Özel Muayene Ücreti 2019

Bir diğer servis olan ortopedi özel muayene ücreti 2019 yılı için 30 TL’den başlamakta olup duruma, hastaneye  ve doktora göre 500 TL gibi rakamlara çıkabilmektedir.

Fizik Tedavi Özel Muayene Ücreti 2019

Fizik tedavi servisi özel muayene ücreti 30 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar uzamaktadır.

Yaşlı Hastalıkları Özel Muayene Ücreti 2019

Yaşlı hastalıkları servisinde özel muayene ücreti ortalamanın bir tık üstünde olup 30 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar her türlü şart ve koşula göre değişim gösterebilir.

Plastik Cerrahi Özel Muayene Ücreti 2019

Plastik cerrahi özel muayene ücreti 2019 yılında 40 TL’den başlamakta olup yine 500 – 600 TL gibi fiyatlara kadar çıkabilir. Bu durumda hastanenin lükslüğü, alanda başarısı, doktorların uzmanlık derecesi ve başarıları gibi her türlü nokta önem taşımaktadır.

Özel Hastane Katılım Payı

Özel hastaneler sadece muayene ücretiyle de kalmayıp bunun yanı sıra katılım payı adı altında bir ücret daha almaktadır. 2019 yılı özel hastane katılım payı yalnızca 15 TL olarak belirlenmiştir. Katılım payı; sigortası bulunan tüm hastalar tarafından mecburen ödenmelidir. 

Hasta muayene olmak istediği takdirde, bölümün sekreterliğinden hasta girişi yaptığı saniye bu ücret hastadan kesilmektedir. Katılım payının ise hiçbir şekilde istisnası yoktur. Yani muaf tutulma gibi bir ihtimal bulunmuyor.

Sigortalı olan her hasta katılım payı ödemekle mükelleftir. Bu ücretin yanı sıra her hastane muayene ücretini belirli bir katı aşmayacak şekilde kendisi özel olarak değerlendirmekte ve belirlemektedir. Bundan dolayı tablomuza veya herhangi bir bilgiye bakmaksızın direkt olarak hastaneyi arayarak nokta atışı fiyat bilgisine sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda SGK İnternet sayfasında da ücret sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Hastanenin ismi, ek olarak alınacak olan ücret, muayenenin türü, muayene olunacak bölüm gibi bilgilerin tamamını eksiksiz bir şekilde yazıp hesaplamaya bastığınızda, hesaplama belirlenecektir.

2019 yılı için muayene ücreti 6 TL olarak belirlenmişken, sigortasızlar için muayene tutarı 30 TL’dir. Fakat dediğimiz gibi bunlar sadece rakamdır.

İlave Ücret Kimlerden Alınmaz

Çıkarılan kanunla birlikte artık özel hastanelerin acil kısmından giriş yapan hastalar için ek ücret alınmamaktadır. Aynı zamanda muayene ücreti 100 TL ve üzerinde olanlar, hastalara detaylandırılmış bir şekilde fatura kesmekle mükelleftir.

Hastane yönetimi alınan muayene ücretini noktası noktasına nasıl ve ne şekilde belirlediğini faturayla kanıtlamak zorundadır. Bu şekilde hiçbir şekilde bildirimde bulunmaz ve faiş fiyatlar uygulandığıyla ilgili bir ihbar alınırsa büyük yaptırım uygulanır.

Konuyla ilgili her türlü şikayet ALO 170 Sağlık hattı üzerinden gerçekleştirilebilir.

Peki ilave ücret kimlerden alınmaz? 

  • Şeref Aylığı alan kişiler ilave ücret ödemez. Yine bu kişilere bakan kişilerde ilave ücret ödemezler.
  • 2330 sayılı kanun kapsamında maaş almakta olan ve bu kişilere bakan kişilerden ilave ücret alınamaz.
  • Harp malulü olanlardan hiçbir şekilde ilave ücret alınmaz.
  • Yurtiçinde ya da yurtdışında bir terör olayı sonucunda herhangi bir zarar görenler, ölenler, öldürülenler ve bunların ailelerinden ilave ücret kesinlikle alınamaz.
  • Geliri asgari ücretin 1/3’inden daha az olan kişiler de ilave ücret alamazlar.