Ölüm halinde bir çok kişiye devlet haklar tanımaya devam ediyor. Yeni yasalara göre ölen kişilerin yakınlarına tanınan bu hakların en başında maddi haklar yer alıyor. Bu haklara göre en yakın akrabanın ölmesi halinde kişilere ölüm aylığı veriliyor. Örneğin, bir kişinin eşi vefat etti. Vefat durumunun ardından başvurulara göre ölen kişinin eşine ölüm aylığı veriliyor.

 

Ölüm aylığı için kişilerin öncelikle SGK’ya başvuruda bulunması gerekiyor. Genel olarak SGK’dan yapılan incelemelerin ardından şahıslara ölüm aylığı bağlanabiliyor. SGK’dan ölüm aylığı alabilmek için genel olarak ihtiyaç sahiplerinin bir maaş almaması gerekiyor.

 

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN GEREKLİ ŞARTLARIN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİYOR

 

Ölüm aylığının alınabilmesi için kişinin mutlaka sigortalı olması gerekiyor. Genel olarak sigortalı olan kişilerin aynı zamanda prim günlerinin 1800 günü aşması gerekiyor. 1800 gün ve üzerinde primi yatan kişilere ölüm aylığı bağlatılmasına karar verildi. 1800 günü aştıktan sonra ölüm halinde kişilerin rahat bir şekilde aylık almasına olanak sağlanıyor.

 

Kişilerin genel olarak aylık alabilmesi için hiç bir yerden gelirinin olmaması ve herhangi bir maaş almaması gerekiyor. Bu kriterleri genel olarak sağlayanların rahat bir şekilde ölüm aylığı almasına da karar kılınıyor. SGK üzerinden yapılan işlemlerle birlikte ölüm aylığı da kısa bir süre içinde bağlanıyor. Genel olarak SGK’dan halledilen işlemlerin ardından ölüm aylığı yapılan hesaplamalarla birlikte toplamda 3 ay gibi bir süre içinde hesaba aktarılıyor.