Uzun zamandır bir çok kişinin aklını kurcalayan durumlardan biri olan kredi borçları, içinden çıkılmaz bir hal almaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda bir çok kişinin yakını ölmüş ve bu durumun ardından da pek çok kişi ölen yakının borcunu ödemek zorunda kalmıştı. Bu durumla birlikte pek çok kişi de uzun yıllar boyunca borç ödemek zorunda kalmıştı.

 

Kısa süre içinde pek çok kişinin bu konuda büyük sorunlar yaşaması nedeniyle bankalar genelinde de büyük düzenlemeler yapılıyor. Bu yıl yapılan yeni düzenlemelerle birlikte bir çok banka, kredi çeken sahsın vefat etmesi durumunda krediyi almıyor. Fakat bir çok banka da ölen şahsın ardından yakınlarından kredi borcunu alıyor. Genel olarak kredi anlaşmalarına bu konuda dikkat etmek gerekiyor.

 

Kredi anlaşmalarında ilgili maddenin olmaması, herkesi de kurtarıyor. Bu durumla birlikte, kredi anlaşmalarına çok dikkat etmek gerekiyor.

 

SİGORTA OLUP OLMADIĞINA DİKKAT

 

Kredi veya kredi kartı alırken kişilerin genel olarak dikkat etmesi gerekiyor. Anlaşmalar kapsamında kişilerin genel olarak sağlık sigortasına sahip olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Genel sağlık sigortasına sahip olanların ölüm durumunda birbirinden farklı kriterler de geçerli sayılıyor. Bu yeni kriterlere göre ise genel sağlık sigortası olanların ölmeleri halinde kredi ödemelerini sigorta karşılıyor.

 

Banka sözleşmesini çok detaylı bir şekilde incelerseniz, ölen şahsın sigorta yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer sigorta yapılmış ise bu konuda banka yetkilileri ile temasa geçmelisiniz.