Bilim Kurusu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel okulların açılması hakkında önemli açıklamalarda buludu. Yamanel “Okullar için de hibrit (karma) modeller var, yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeni söz konusu olabilir. Belki vardiyalı eğitim de söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı bildiride okulların açılması ile ilgili 31 Ağustos tarihini işaret etmişti. MEB’in aldığı bu kararla özellikle veliler öğrenciler için endişelenmişti, vaka sayısı artar ve çocuklarına korona virüs bulaşır düşüncesi ile veliler haklı bir endişenin içerisine girmişti. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar ardından okullarda korona virüsten korunmak için alınacak tedbirler duyurulmuştu içerisinde sosyal mesafe ve sınıfta bulunan öğrenci sayısını kısıtlayan bu tedbirler listesinin nasıl uygulanacağı ile ilgili sorular ortaya çıkmıştı.

“Belki vardiyalı eğitim söz konusu olabilir”

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel korona virüs vaka sayıları olağandışı artar ve kontrol altına alınmayacak şekle gelirse 31 Ağustos’ da açılması beklenen okulların, açılmayabileceği ihtimali üzerinde durdu ve vardiyalı sitem olabilir dedi.

Yamanel “Vaka sayılarımız çok artar, kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o zaman okullar açılmayabilir. Vekilin kızı rezil olunca hesabını kapattı Vekilin kızı rezil olunca hesabını kapattı Türkiye Zaten okullar için de hibrit modeller var biliyorsunuz. Yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeni söz konusu olabilir. Mesela 10 ders var, 5’i evde, 5’i okulda gibi. Bizim için daha uygun olacaktır. Temas olasılığını daha aza indirecektir, bu nedenle de Milli Eğitim Bakanlığımız da bu yönde çalışıyor. 1 metrelik sosyal mesafe sınıflarda yeterli olacaktır. Ama okulun kapalı alanını düşünerek ona göre yapılan bir çalışma mevcut. Tabii belki vardiyalı eğitim de söz konusu olabilir, sabah-öğlen gibi veya üç vardiya gibi önlemler gelebilir” açıklamalarında bulundu.