Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, okulların açılması hakkında sorulan soruya, bayram sürecinin belirleyici bir faktör olacağını söyledi.

Türkiye’de neredeyse 19 milyon öğrenci var, ülke nüfusunun genç olması ve lise eğitim zorunluğunun olması ile beraber bu sayının aslında normal olduğunu görüyoruz. Ülke de bu kadar öğrenci varken elbette veliler ile beraber eğitim sürecinin başlaması aslında neredeyse her hane halkını ilgilendiren bir konu oluyor. Hal böyle olunca MEB’in 31 Ağustos’ta okulların açılması ile ilgili aldığı kararın uygulanıp uygulanmayacağı çok merak ediliyor, özellikle ilk ve ortaokullu öğrencilerin velileri korona virüs sebebi ile çocukların okula başlaması konusunda çok endişeliler. Önlemler sıkı ve ciddi şekilde uygulansa dahi öğrencilerin buna uyacakları konusunda şüpheler var. Bugün Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer konu hakkında aydınlatıcı açıklamalar da bulundu.

“Kurban Bayramı Süreci Etkili Olacak”

Prof. Dr. Tezer, şu an vaka sayısı açısından kritik bir seviyede olduklarını ifade ederek, “Önümüzdeki durumu görmemiz ve okulların açılıp açılmayacağı konusunda bir görüş ortaya sunabilmemiz için ‘vaka sayıları azalacak mı’ bunu yakından takip etmemiz gerekiyor. Mevcut durumda vakalar azaldığı sürece bazı düzenlemeler yapmak şartıyla açılmasıyla ilgili sakınca görünmüyor. Ancak önümüzdeki 15 gün vaka sayılarını görmek ve değerlendirmek açısından oldukça önemli. Bayram süreci oldukça belirleyici olacak. Eğer bayramda şiddetle söylediğimiz sosyal mesafe, maske, hijyen kurallarına uymazsak, evlere gidip bayramlaşırsak, sürekli kurban kesimlerinde temasımızı artırırsak, uygun şartlarda kurbanlarımızı kesmezsek ardındaki süreçte vaka sayılarında artış olursa, tekrar ciddi bir şekilde sonuçlarını değerlendirmek gerekecek. ‘Okullar açılacak mı’, bence bayram süreci bunun için belirleyici olacak” diye konuştu.

“Sıcak Hava Bulaşıcılığı Azatlmıyor”

Prof. Dr. Tezer, şöyle konuştu: “Havaların ısınmasıyla birlikte bulaşıcı özelliği azalmadı; ama insanlarımızın açık alanlarda olması, sıcak olduğu için kalabalık ortamlardan kaçınmasıyla birlikte vaka sayıları da azaldı. ‘Havalar ısındı, artık virüsün bulaşma özelliği azaldı’ diye bir olayımız yok. Avrupa ülkelerinde insanlar toplu halde faaliyetler göstermiyorlar ve doğal olarak vaka sayıları daha hızlı azalıyor. Ülkemizde maalesef kapalı ortamlarda kurallara uymadan yapılan taziyeler, düğünler, nişanlar, küçük alanlarda, kapalı ortamlarda, insanların maske takmayıp toplu halde mesafe kurallarına dikkat etmeden bulunmaları sebebiyle vaka sayılarımız daha yavaş azalıyor. Bunlara dikkat edilirse emin olun birçok ülkedeki gibi vaka sayılarının daha hızlı azalıma geçeceğini söyleyebiliriz. Biz bu faaliyetleri yapalım; ancak kurallara dikkat edelim. Düğünlere gidelim ama daha az kalabalık gidelim, daha az kalalım. Maskemizi takalım, oynamayalım, kurallara uyalım. Mümkünse bunları açık alanlarda yapalım. Bunları sağladığımız sürece ülkemizde yavaş düşüş değil, daha hızlı bir düşüşün olacağını söyleyebiliriz.”