Önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora sonunda 2 yıl geçmesinin ardından aldığınız öğrenim kredilerini ödemekle yükümlüsünüz. Öğrenim kredileri normal şartlar altında enflasyon farkı eklenerek aylığa bölünerek 4 yıllık süreç içerisinde ödenmelidir. Bu sebepten dolayı aylık olarak ödeme tutarı çok fazla çıkmakta olup, ödeyecek kişileri zorlamaktadır. Ödemekte zorlananlar veya hiç ödeme yapamayanlar için öğrenim kredisi yapılandırma fırsatı bulunmaktadır. Peki öğrenim kredisi yapılandırma 2019 nasıl yapılır? Şartları nelerdir? İşte detaylar…

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Şartları

2016 yılının Ağustos ayı içerisinde öğrenim kredisi ile ilgili olarak torba yasa çıkarılmış ve öğrenim kredisi borçlularına yapılandırma şansı sunulmuştur. Peki öğrenim kredisi yapılandırma nasıl olmaktadır?

Öğrenim kredisi yapılandırma için herhangi bir şart bulunmamaktadır. Yani öğrenim kredisi bulunan herkes başvuruda bulunabilir. Faiz oranı yüksek olanlar için açılan öğrenim kredisi yapılandırması Vergi Dairelerinden yapılmaktadır. İlgili Vergi Dairesine gidip isterseniz peşin ödeme yöntemi, isterseniz de taksitli olarak ödeme yöntemiyle birlikte yapılandırabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Öğrenim kredisi borç yapılandırma Vergi Dairelerinden gerçekleştirilmektedir. İlgili Vergi Dairesi’ne giderek borç yapılandırma için başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğrenim kredisi borç yapılandırma işlemi sonucunda önünüze 2 seçenek sunulacaktır. 1. seçenek borcunuzu peşin ödeyip, Yİ-ÜFE artış oranında ana parayı ödemek, 2. seçenek ise borcunuzu taksitlendirip, faizi sildirmektir. Hangisi daha çok işinize geliyorsa öğrenim kredisi borç yapılandırma işlemine başvurabilirsiniz.

Öğrenim kredisi borç yapılandırma 1 kez yapılmakta olup, yapılandırma yaptıktan sonra ödemeleri aksatırsanız borcunuz yapılandırma kapsamından silinir. Bu sebepten dolayı tekrardan faizli borç karşınıza çıkar.

Öğrenim Kredisi Yapılandırılmış Borç Nereye Ödenecek?

Öğrenim Kredisi yapılandırma işlemini gerçekleştirdikten sonra ödemeler nereye yapılacak? KYK, öğrenim kredisi yapılandırma işlemi için başvuru yapılacak olan kurumun Vergi Daireleri olduğuyla ilgili olarak açıklamada bulunmuştu.

Bu açıklama kapsamında Öğrenim kredisi yapılandırma fırsatından yararlanmış kişiler, yine ödemelerini başvuru yaptıkları Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirecektir. Yine bu borç İnternet Vergi Dairesi üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden yapılandırılmış öğrenim kredisi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Banka kartı, kredi kartı gibi kartlar İnternet ödemesi yaparken gereklidir.