KYK tarafından üniversite eğitimi alan öğrenciler için hem burs hem de kredi imkanı verilmektedir. Burs onayı alamayan öğrenciler geri ödemeli krediden faydalanarak aylık olarak KYK’dan para almaktadır. Peki öğrenim kredisi ne zaman yatacak? 2019 yılı itibarıyla KYK Bursu lisans için 500, yüksek lisans için 1000, doktora için ise 1500 TL’dir. Ayrıca öğrenciler için günlük verilen beslenme yardımı ise 8 TL olarak belirlenmiştir. Tüm bu ücretler hesaba ne zaman yatacak? İşte detaylar…

Öğrenim Kredisi Ne Zaman Yatacak?

Öğrenim kredisi ne zaman yatacak sorusu her kredi döneminde en çok sorulan sorulardan birisi oluyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından hesaplara geçirilen burs ve öğrenim kredisi ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yatırılmakta olup, her ay düzenli bir şekilde hesaplara geçmektedir.

KYK Kredi ve burs ücretlerini sonuçları açıklanmasıyla birlikte kısa süre içerisinde hesaplara geçirmektedir. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan ödemeler GençKart başvurusu yapmayı gerektiriyor. Öğrenciler ilk burslarını 2019 yılı Ocak ayında hesaplarında gördüler. İlk bursları 2 burs tutarında yatmaktadır. Yine kredi de aynı şekilde.

Öğrenim Kredisi Ayın Kaçında Yatıyor?

KYK tarafından burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler için hesaplara farklı tarihlerde para geçişi sağlanıyor. Peki bu tarihler nasıl belirleniyor? Öğrenim kredisi ayın kaçında yatıyor.

T.C. kimlik numarasının son hanesi esas alından ödeme takviminde öğrenciler burslarını genel olarak her ayın 6’sından 10’una kadar geçen zaman dilimi içerisinde hesaplarında görebiliyorlar.

  • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 0 olan öğrenciler her ayın 6’sında.
  • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 2 olan öğrenciler her ayın 7’sinde.
  • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 4 olan öğrenciler her ayın 8’inde.
  • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 6 olan öğrenciler her ayın 9’unda.
  • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 8 olan öğrenciler her ayın 10’unda

öğrenim kredisi ve bursları hesaplarında görebilecekler.

Çalışınca KYK Bursu Sonlanıyor mu?

Beyan edilen bilgilere göre burs almasına ret yanıtı verilen öğrenciler, öğrenim kredisi alma hakkı kazanıyor. Burs ödemeleriyle yılın aynı dönemlerinde aynı tutarlarda verilen öğrenim kredisinin ödemeleri, eğitim öğretim hayatı tamamlanınca geri ödenmek zorunda.

Çalışan öğrenciler KYK Bursu’ndan faydalanabilir mi? Sorusu son zamanlarda gündeme oturmuş durumda. Yeni çıkarılan kanunla birlikte çalışmakta olan öğrencilerin hiçbir şekilde KYK bursu da, KYK öğrenim kredisi de sonlanmayacak, hesaba geçmeye devam edecek.