$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı

  • 01.02.2019
Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı

Üniversite eğitimi almakta olan öğrenciler KYK tarafından sunulan burs ve öğrenim kredileriyle birlikte her ay düzenli olarak geçimlerini sürdürebilecek kadar destek almaktadır. Burs almaya uygun görülmeyen, durumu yeterli olan öğrencilere öğrenim kredisi imkanı sunulmaktadır. Peki öğrenim kredisi geri ödeme planı nasıldır? Kaç yıl boyunca yatar? Okul bitince borç ne kadar olur? İşte öğrenim kredisi ile ilgili tüm detaylar…

Öğrenim Kredisi Ne Kadar Süre Boyunca Veriliyor?

Öğrenim Kredisi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora süresi tamamlanana kadar öğrencilerin faydalanabileceği bir maddi yardım türüdür. Yani 1 yıl, 2 yıl diye herhangi bir sınırlandırması yoktur. Üniversite’den mezun olana veya kendi isteğinizle iptal edene kadar öğrenim kredisi hesabınıza yatmaya devam edecektir. Peki düzenli olarak hesabınıza yatan tabiri caizse sürekli olarak akan bu şelalenin hesabı bize ne zaman sorulacak?

Öğrenim Kredisi Ne Zaman Ödenir?

Öğrenim kredisini her ay düzenli olarak alıyor ve ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Peki bu öğrenim kredisi ne zaman ödenir?

Öğrenim kredisi eğitim ve öğretim hayatınızı tamamladığınız an itibarıyla 2 yıl sonra ödenmeye başlanmaktadır. Yani 2016 yılında mezun olan birisi, 2018 yılında ödemelerine başlamakla yükümlüdür.

Öğrenim kredisi her dönemin son ayının en geç sonuncu iş gününe kadar ödenmek zorundadır. Eğer öğrenim kredisi taksidinin ödemesini geciktirirseniz bu durumda zamanında ödememiş olarak kabul edilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı

Öğrenim kredisini 4 yıllık lisans sürecinde aldığınızı düşünürsek, eğitim hayatınız bittikten sonra karşınıza çıkacak toplam borç yaklaşık olarak 30.000 TL gibi bir tutar olacaktır. Borçla ilk karşılaştığınızda ben bu kadar harcadım mı ya? diyebilirsiniz. Fakat bunlar bir fayda etmeyecektir. Mecburen bu tutarı ödemek zorundasınız.

Öğrenim kredisi geri ödeme planı oluşturulurken kişiye ödeme kolaylıkları sunularak bir plan oluşturulmaktadır. Yani söz konusu geri ödeme planı kişiye özel olarak yapılmaktadır.

Öğrenim kredisi genel olarak öğrenim süresi boyunca alınan tarihlerde ve tutarlarda taksitlendirilir. Yani aylık 600 TL ödeme alıyorsanız, yine ödeme yaparken de 600 TL ödeme yapmak durumundasınız. Fakat yapılandırma ve kişiye özel ödeme seçenekleri gibi fırsatlarla bu tutarı düşürebilir, vadeyi artırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mehmet Akif Erzengin dedi ki:

    Milyonlarca işsiz üniversite mezunu üreten bu ulkede insanlar bunu nasıl oder acaba

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.