Özellikle üniversiteye yeni geçenler tarafından en çok merak edilen konulardan birisi “Öğrenim Kredisi Almak Mantıklı mı?” olmaktadır. KYK, burs ve kredi başvurularını açar, bazı kişilere burs verilir, bazı kişiler ise kredi almaya hak kazanır. Burs ve kredinin temel farkı ise kredinin geri ödemeli olarak verilmesi, bursun ise geri ödemesiz olarak verilmesidir. Yani; krediyi okul bittikten sonra ödemek zorundayken, bursta böyle bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Öğrenim Kredisi Başvurusu

Öğrenim kredisi başvurusu sürekli olarak yapabileceğiniz bir işlem değildir. Belirli dönemler içerisinde hem burs, hem de kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu dönemler ise yıl yıl değişim göstermekle birlikte genellikle üniversitelerin eğitime başlamadan önceki ve başladıktan sonraki 1 haftalık dönemini kapsamaktadır. Bu eğitim öğretim yılında KYK, öğrenim kredisi ve burs başvurularını 15 Ekim 2018 tarihinde başlatmış ve 21 Ekim 2018 tarihine kadar açık tutmuştur.

Burs / Öğrenim Kredisi Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

KYK Burs ve öğrenim kredisi başvuruları 1 haftalık süreç içerisinde tamamlanıyor. Bu yıl 15 Ekim’de başlayan başvuru süreci 21 Ekim’de son bulmuştu. Başvurular tamamlandıktan sonra KYK Burs sonuç açıklanma süreci başlıyor. Bu süreçte maksimum 1 ay içerisinde sona eriyor. Bursu onaylananlar geri ödemesiz olarak devlet tarafından her ay para alırken, bursu onay almayanlar ise öğrenim kredisi alıyor ve eğitim – öğretim hayatını tamamladıktan sonra kredilerin geri ödemesini yapıyor.

Öğrenim Kredisi Almak Mantıklı mı?

Öğrenim kredisi almak mantıklı mı sorusu tamamen kişiye göre değişim gösterir. İhtiyaçlar, okul tamamlandıktan sonra ödeme potansiyeli gibi farklı şekillerde ele alınması gerekmektedir.

Öğrenim kredisi almak, 4 yıllık üniversite süreci sonunda yaklaşık olarak 25 – 30.000 TL borçlanmanız anlamına geliyor. Bu hesaplama 2015 yılı Ekim ayında kredi almaya başlayan, 2019 yılı Haziran ayında kredisi tamamlanan kişiler için geçerlidir.

2015 yılında öğrenim kredisi almaya başlayan biri toplam olarak 27.048 TL geri ödeme yapacaktır. Bu paranın 19.530 TL’si kendi hesabına geçmiştir. Geri kalan 7.518 TL’lik fark ise enflasyon farkından kaynaklanan borçtur.

Eğer üniversite öğreniminizde para ihtiyacınız varsa, aile tarafından verilen destek yetmiyorsa veya aileden destek gelmiyorsa kredi almalısınız. Eğer ihtiyacınız yoksa krediden uzak durmanızı öneriyoruz. Çünkü henüz işe başlamadan, -30.000 TL gibi bir bakiyeye düşeceksiniz.