Manisa sınırları içerisinde yer alan Turgutlu Belediyesi ve DİSK’e bağlı olarak hizmet veren Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmede kadrolu işçilerin kazanımları müthiş oldu. Çok sayıda maddeye ilk kez yer verilen söz konusu sözleşmede çalışanlara yapılan zam oranı %35 oldu.

Sözleşmede disiplin suçlarına, kadın ve çocuklara yönelik suçlarda iş akdi feshedilir maddesinin eklenmesine karar verilirken, aynı zamanda kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir gün izin ve aylık 1 gün regl izni verildi.

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramın’da da bayram ikramiyesi verilmesine karar verildi. Aynı zamanda ilk defa anaokuluna ya da kreşe giden çocukları olanlara yardım da bulunulacak. Hac ibadetini yerine getirmek isteyenler için ise ücretli izin uygulanacak.

Çiçeğe Böceğe Vermiyor, Çalışanlara Veriyor

Turgutlu Belediyesi Başkanı Çetin Akın, kendilerinin seçim sürecinde her şey güzel olacak dediklerini, Turgutlu’da tasarruf tedbirleriyle göreve başladıklarından beri 7 milyon TL tasarruf sağladıklarını; Turgutlu’nun bir kuruşunu bile hırsızlara yedirmeyerek bu tasarrufu yaptıklarını, bugüne kadar halkın parasına dokundurtmadığını, bundan sonra da dokundurtmayacağını açıklayan Akın, o hakları çalışanlara verdiklerini ifade etti.

Belediyeyi devraldıkları vakit, personel maaşlarının ödenmediğini gördüklerini ve 600.000 TL gibi bir açık olduğunu farkettiklerini, kendilerinin “30 yıl sonra belediyeyi alıp, maaş ödeyemediler” demesinler diyerek 600.000 TL dışarıdan para bularak çalışanların maaşlarını ödediklerini söyledi.

Artık kasada para olduğunu anlatan Akın, 2019 Kasım ayına kadar Belediyenin esnaflara olan tüm borçlarını ödediğini, yatırım yapmak için bile para elde ettiklerini açıkladı.

Çiçeğe, böceğe verilen paraların işçi kardeşlerine verildiğini söyleyen Akın, imzalanan söz konusu sözleşmenin tüm işçilere, sendikaya, Turgutlu’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dilediğini açıkladı.