Soyal medya da yaptığı tuz serpme hareketi ile önce Türkiye sonra Dünya’da fenomen olan Nusret Gökçe’nin ABD’deki restoranında çalışan 6 kişide korona virüs tespit edildi.

Tuz serpme hareketi ile kısa sürede tüm dünya da ünlenerek bir fenomen haline dönüşen Nusret bu şöhretini zekice kullanarak Nusr-Et isimli restoran zincirini tüm dünya ya açarak genişledi ve büyük bir servete kavuştu.. Nusret Gökçe’nin bu başarısı bizler için elbette büyük gurur kaynağı oldu. Fakat bugün özellikle ABD medyasında Nusret Gökçe’nin ABD’nin Miami kentindeki şubesinde çalışan 6 kişinin koronavirüse (Covid-19) yakalandığı iddia edildi.

ABD’de Vaka Sayısı Kontrol Altına Alınamıyor

Çin’de başlayan Covid-19 salgının yeni merkez üstü ABD oldu, kısa sürede dünyanın en büyük ekonomisine sahip Amerika’yı kıskacına alan virüs özellikle Florida ve California’da kontrolden çıktı öyle ki fırsatlar ülkesinde günlük vaka sayısı rekor kırarak günlük 62 bin kişi oldu. Bu artışın en büyük sebeplerinden birisi ABD vatandaşlarının bireysel özgürlüklerine olan bağlılıkları ve tamamen özelleşmiş sağlık sistemleri. Dünya’nın en büyük ekonomisi olmasına rağmen sosyal devlet anlayışını benimsemediği için sağlık sistemi çok eleştirilen Amerika bu tercihini salgın sürecinde ağır ödüyor, hastanelerin kapasitesi doluyor. Florida’da artan koronavirüs rakamlarından dolayı restoranlar kapılarını tek tek kapatırken, işyerleri yanlızca paket servis hizmeti veriyor.

Nusret ABD Hükümetinden 2 Milyon Dolar Yardım Almış

Nusret’in Miami’de faaliyet gösteren restoranının çalışanlarında korona virüs çıkmasıyla kapatılması üzerine ABD’nin PPP yardımına başvurduğu iddia edildi. PPP yardımları ABD hükümeti tarafından işletmelerin korona virüs den etkilenmemeleri için ödenen bir yardım. Bu yardım sonucunda Nusret’in ABD hükümetinden 2 milyon aldığı söylendi. ABD genelinde işletmelere toplamda 521,4 milyar dolarlık PPP yardımı yapıldı.