Norveç, Dünya’da ziyaret etmeniz gereken en güzel ve özel bölgelerden biridir. Coğrafi özellikleri, muhteşem doğası ve gezilecek yüzlerce farklı bölgesi bulunduğu için Norveç ile ilgili günümüzde büyük bir popülarite oluşmuş durumdadır. Peki Norveç ekonomik durumu nasıl? Asgari ücret, ev kiraları v.s. ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik. Norveç ile ilgili ekonomik yönden merakı olanların tüm meraklarını bu yazımızla birlikte gideriyoruz.

Norveç Ekonomisi

Norveç ekonomisine geçmeden önce ilk olarak Norveç’in resmi para biriminin kaç €’ya eşit olduğunu görelim. € karşısında bir hayli değersiz olan Norveç’in resmi para birimi Norveç Kronu 0,10€’ya eşittir. Euro ile kıyaslandığında 10 kat daha düşüktür. Buda turist çekme konusunda en büyük faktörlerden biri olmaktadır.

Norveç ekonomisi Euro’nun bu kadar değerli olmasına karşılık çok iyidir. Yani halk refah içerisinde yaşamakta olup, alım gücü çok yüksektir. Bundan dolayı sefalet çeken kişi sayısının çok az olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede açlık sınırında yaşayan resmi kaydı olan bir kişi dahi bulunmuyor.

Norveç Asgari Ücreti

Norveç asgari ücreti standart bir şekilde “şu kadar olacak” diye belirlenmemiştir. Sektör sektör farklı ücret uygulamaları yapılmaktadır. İnşaat için farklı, temizlik için farklı, konaklama ve catering sektörleri için farklı, gemi ve gemi endüstrisi sektörü için farklı asgari ücret uygulaması yapılmaktadır. Peki Norveç asgari ücreti ne kadardır?

Norveç’te asgari ücret saatlik olarak belirlenmektedir. Yani bir kişi ay sonunda çalıştığı saat kadar asgari ücret alır. Ayrıca devlet tarafından belirlenen asgari ücret tutarında veya daha düşük tutarlara işçi çalıştırılmamakta olup, genel olarak özel sektör de devlette daha yüksek maaşlar vermektedir.

Tüm sektörleri ele aldığımızda Norveç’te çalışan bir kişinin saatlik asgari ücretinin ortalama olarak 150 Norveç Kronu olduğunu söyleyebiliriz. Bu sektöre göre değişiyor. Kimi sektörde 180 Norveç Kronu olan asgari ücret, kimi sektörde 100 Norveç Kronu’na kadar düşüş gösterebiliyor.

Sektörlere Göre Norveç Asgari Ücreti

Sektörlere göre Norveç Asgari Ücretini ele alacak olursak sizler için 8 farklı sektörden bahsetmek durumunda kalacağız. Bu sektörler; İnşaat, Temizlik, Konaklama, Gemi, Tarım ve Bahçecilik, Balıkçılık, Elektronik ve Diğer olarak ön plana çıkıyor. Her sektör için yaşa göre, vasıfa göre farklı asgari ücretler belirlenmiştir.

  • Norveç İnşaat Sektörü Asgari Ücreti – Profesyoneller için saatlik 197.90 Kron, Vasıfsızlar için 177.80 Kron, en az 1 yıl sektörde bulunan “kalfa” niteliğinde olanlar için saatlik 185,80 Kron, 18 yaş altında çalışan bireyler için ise saatlik 119.30 Kron olarak belirlenmiştir.
  • Norveç Temizlik Sektörü Asgari Ücreti – Norveç’te temizlik sektöründe istihdam eden kişi sayısı çok fazladır. İnşaat sektörüne kıyasla daha düşük maaşları bulunmaktadır. Özel şirketlerde temizlik yapanlar için belirlenen asgari ücret saatlik olarak 177,63 Krondur. Eğer çalışacak kişi 18 yaş altındaysa saatlik olarak 129,59 Kron verilmektedir.
  • Norveç Konaklama ve Catering Sektörü Asgari Ücreti – Norveç konaklama ve catering sektöründe asgari ücret hem temizliğe hem de inşaata göre çok düşüktür. Eğer konaklama veya catering sektöründe çalışmak istiyorsanız sabit asgari ücretin saatlik olarak 157,18 Kron olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer yaş olarak 18 olmuşsanız 125,94 Kron, 17 yaşındaysanız saatlik 110,68 Kron, 16 yaşındaysanız 102,18 Kron asgari ücret alırsınız.
  • Norveç Gemi ve Gemi Endüstrisi Sektörü Asgari Ücreti – Bir diğer Norveç asgari ücret sektörü gemi ve gemi endüstrisi olarak belirlenmiştir. Eğer bu sektörde ülkemizde usta olarak anılan konumdaysanız saatlik 169,94 Kron alırsanız. Özel işçi sınıfında bulunanlar için 162,22 Kron, yardımcı olarak istihdam eden kişiler için saatlik 154,59 Kron ödeme yapılır. 
  • Norveç Tarım ve Bahçecilik Sektörü Asgari Ücreti – Norveç sektörlerinden bir diğeri ise tarım ve bahçecilik sektörü olmaktadır. 18 yaşından büyükler ve küçükler için şeklinde belirlenen sektörün asgari ücreti 18 yaşından büyükler için saatlik 120,65 Kron, 18 yaşından küçükler için ise saatlik 95,15 Kron ücret ödenmektedir. 
  • Norveç Balıkçılık Sektörü Asgari Ücreti – Norveç Balıkçılık Sektörü Aasgari ücreti de yine diğer sektörlere göre ortalama bir seviyede yer almaktadır. Kalifiye elemanlar için saatlik ödenen tutar 187,20 Kron, üretim elemanları için saatlik ödenen tutar ise 176,70 Kron olarak belirlenmiştir. 18 yaşından küçükler için net bir tutar bulunmuyor fakat belirlenen tutarın %80’inden düşük maaş verilemiyor.
  • Norveç Elektronik Sektörü Asgari Ücreti – Profesyonel olunduğu takdirde Norveç’te en çok kazandıracak sektör kesinlikle elektronik sektörüdür. Eğer profesyonelseniz saatlik 210 Kron asgari ücret alırsanız. Profesyonel değil de kalfa veya çıraksanız bu durumda 183,06 Kron ödeme yapılır.
  • Norveç Diğer Sektörler Asgari Ücreti – Norveç asgari ücreti bu sektörler için geçerlidir. Diğer tüm sektörlerde devlet tarafından belirlenmiş asgari tutar yoktur. Bu sebepten dolayı diğer sektörlerde çalışanlar çalıştığı sektöre göre işveren tarafından verilecek maaşla asgari ücretini belirler. Yani işveren aylık 100 Kron dahi teklif edebilir, kanunen engel yoktur.

Norveç Ekonomik Durumu Nasıl?

Norveç ekonomik durumu günümüzdeki birçok ülkeye göre çok daha iyidir. Euro’nun fazla olması ülkede genellikle yerli mallar tüketildiği için pek etkilememektedir. Bu sebepten dolayı çok az bir şekilde hissedilmektedir. Euro’nun yüksek olması sebebiyle sık sık turist alan Norveç, halkı en refah ve huzurlu olan ülkeler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Yani kısaca Norveç ekonomik durumu kesinlikle mükemmeldir.