Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk geçtiğimiz günlerde korona virüs ile birlikte çalışan ve iş yeri sahibi vatandaşları korumaya almak amacı ile ödenmeye başlayan kısa çalışma ödeneğinin, normalleşme desteği adı altında 6 ay daha uzatılarak ödenmeye devam edeceğini duyurmuştu. Duyuru üzerine desteğe yoğun ilgi oldu.


Nakdi ücret desteği ve Kısa Çalışma Ödeneği hakkında ki tüm soruları yanıtlayan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, konu hakkında şunları iletti.

Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği Ne Durumda?

Normalleşme Desteği kapsamında, zor durumda kalan işverenlere ve zor duruma düşen çalışanlara, nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği desteklerine devam edeceklerini söyleyen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk şu açıklamalarda bulundu;

‘’Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız’’

Belirlenen sürede başvuru yapan, nakdi ücret desteğine ve kısa çalışma ödeneğine başvuran özel sektör işyerleri, bu yardımlardan yararlanan çalışanları için bu tarihten itibaren tekrar başvuru yapabileceklerdir.  Bakan Selçuk, Normalleşme Desteği kapsamında yapılan bu yardımlarda ödenecek tutarı ve bu yardımlardan nasıl yararlanılacağını ise şu şekilde belirtti.

‘’Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda; işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL mahsuplaşma yapılacaktır.

Normal çalışma düzenine dönen ve Ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için SGK prim belgeleri 1-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu kapsamda, SGK tarafından 25 Ağustos’ta işverenler için tanımlama ekranı açılacaktır.’’

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre; Normalleşme Desteğinin resmi gazete yayınlamasından sonra bu destek tüm sektörleri kapsayacak şekilde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 aya kadar uzatılma durumunda olabilecektir.

Nasıl Başvurulur?


 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Normalleşme Desteği başvurularının nasıl yapılacağı konusunda ise şu açıklamalarda bulundu;

‘’Normalleşme Desteğine başvuru yapacak işyerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, ‘e-SGK/İşveren/ İşveren Sistemi/ Teşviklerinden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama’ ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26.Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek’’ dedi.