Son dönemlerin popüler dijital içerik uygulaması Netflix, İngiliz hükümeti ike karşı karşıya geldi. Netflix’te ilk kez 29016 yılında yayınlanan ve Birleşik Krallık’ı konu alan Crown dizisine Birleşik Krallık Kültür Medya ve Spor Bakanlığı Sekreterliği’nden uyarı geldi. Sekreterlikten yapılan açıklamada dizideki kişi, kurum ve olayların kurgu olduğu konusunda dizinin açılışında uyarı verilmesi gerektiği tebliğ edildi. Netflix ise bu uyarı karşısında geri adım atmadı.

Birleşik Krallık’tan Netflix’e Uyarı Geldi

Birleşik Krallık Kültür Medya ve Spor Bakanlığı Sekreterliğ’nden sorumlu Oliver Dowden, popüler dijital içerik uygulaması Netflix’te yayınlanan Crown dizisi için uyarı yazısı geçilmesi istendi. Bu sene 4. Sezonuyla izleyici karşısına geçen Crown dizisi Birleşik Krallık ve krallık ailesinin hayatını, olayları anlattıkları yapımın kurgu olduğu yönünde bir uyarı kullanmayacaklarını kesin bir dille paylaştı. Oliver Oden ise Netflix tarafından yapıla bu restin ardından farklı bir açıklama yapmayarak sessizliğini korudu.

Netflix, hükümete rest çekti: The Crown’a uyarı yok

Netflix, Talebin Gerçekleştirilmeyeceğini İletti

The Crown dizisi Lady Diana’nın hayatı, Prens Charles ile ilişkisi, Kraliçe Elizabeth’in yönetimi olmak üzere Birleşik Krallık tarihini 4 sezondur izleyiciyle buluşturuyor. Netflix’in en beğenilen yapımlarından biri olarak adını yazdıran Crown dizisi yapımda olayların e kişilerin herhangi bir kurguya tabi olduğu yönünde bir uyarı yazısı paylaşmıyor.

Dizinin kurgu olduğu belirtilmemesi ise Birleşik Krallık Kültür Medya ve Spor Bakanlığı Sekreterliğ’nin merceğine kısa süre önce takıldı. Sekreterlikten konuyla ilgili Netflix yönetimine talepler iletildi. Bu talepler doğrultusunda dizinin başlangıcında dizilerde anlatılan kişi, kurum ve olayların kurgu olduğu belirtilmesi istendi. Netflix ekibi ise Krallığın bu isteği karşısında beklenmeyen bir karşılık vererek taleplerinin reddedildiğini iletti.

Netflix’ten Konuyla İlgili Açıklama Geldi

Netflix tarafında yapılan açıklamalara göre, Crown’ın ilk yayına girdiği günden bu yana bir drama olarak sunulduğu ve izleyiciler tarafından da hu dizinin tarihte yaşanan olaylara dayanılarak anlatıldığı bilindiği ifade edildi. Bu yüzden ek olarak bir kurgu uyarısı geçmeyi düşünmediklerini vurguladı. İngiliz halkı içerisinde ise Netflix’te yayınlanan bu dizinin farklılaştırıldığına yönelik eleştiriler gelirken, bir kısım ise dizide kurgu ibaresinin olmasına gerek olmadığı savunuluyor.