Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde Genel Merkez’de toplantı yaptı. Kılıçdaroğlu, CHP’li Belediyelerde asgari ücretin net tutarının 2.500 TL olacağını açıkladı.

Sorunları çöze iddiası ortaya atan herhangi bir siyaset kurumunun belirli bir çalışma ve sorumluluk içerisinde böyle bir iddia ortaya atması gerektiğini açıklayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 17 yılı bitiren bir tek parti yönetiminin olduğunu; demokrasi getirme gibi sözler verildiğini, AB’ye tam üyelik gibi sözler verildiğini, hatta bu sözlere kendisi tarafından da destek verildiğini, bu 17 yıllık süre içerisinde, sözlerin tutulmadığını ve hükümetin istediği gibi kanun çıkararak, bu kanunları istediği gibi uyguladığını anlattı.

Yine bu süre içerisinde yargıya da müdahalede bulunulduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, yargının tamamıyla siyasi otoritenin bir unsuru haline geldiğini söyledi. Bir süre sonra yaptığı şeylerden kendilerinin şikayetçi olmaya başladığını; ve tek adam diye tabir ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetimin başına oturduğunu anlatarak açıklamalarına devam etti.

Bu sürecin ele alınmasıyla birlikte, 17 yıllık bir iktidarın Türkiye’nin hiçbir temel sorunu karşısında çözüm üreten bir mekanizma olmadığını gördüklerini; çözüm üretilmediği gibi sorunların daha da derinleştirildiğinin net bir şekilde farkedildiğini söyledi. Sorun var diyen Kılıçaroğlu, sorunun nasıl çözüleceğini de kendilerinin anlatması gerektiğini sözlerine ekleyerek açıklamalarına devam etti. Vatandaşın yüzünün ve umudunun CHP’ye döndüğünü, kendilerinin de bu vesileyle çözüm üretmesi gerektiğini aktardı.

2.500 TL Asgari Ücret

Kemal Kılıçdaroğlu bu ve bunun gibi yaklaşık olarak 1 saatlik bir açıklama yaptıktan sonra müjdeli haberi vererek, binlerce kişinin sevinç çığlığı atmasını sağladı. Asgari ücretin, geçen dönemde CHP’li belediyeler için 2.200 TL olduğunu fakat hükümetin 2.020 TL olarak belirlediğini, bugün 2.500 TL olarak CHP’li belediyelerde uygulanacağını, devletin belirlediği tutarın ise 2.324 TL olduğunu söyledi.

Sözünün eri olan biziz diyen Kılıçdaroğlu, CHP’li Belediyelerde çalışanları oldukça sevindiren bu haberle birlikte uzun süre alkışlandı.