Çocukken hemen hemen her Türk genci asker olmak istemiştir. Bu hayalini çocukluktan ileri taşıyanlar ve gerçekten subay olmak isteyenler için hazırladığımız Nasıl Subay Olunur? Rehberiyle, subaylığın tüm detaylarını sizlerle paylaşıyor. Subay olmak için birtakım şartlar bulunuyor. Bu şartları tamamıyla yerine getirdiğiniz takdirde, TSK’da subay olarak göreve başlıyorsunuz. Gelin Nasıl Subay Olunur? Sorusunu detaylı bir şekilde ele alalım.

Nasıl Subay Olunur?

Subay olmak isteyenler için önceden 3 farklı giriş kapısı bulunuyordu. Bunlardan ilki askeri lise sınavlarına girerek, askeri lisede eğitim gördükten sonra direkt olarak MSÜ’ye geçiş yapmaktı. Fakat 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin en temel yapı taşlarından birinin askeri liseler olması sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkartılan KHK ile birlikte Türkiye’de askeri liseler kapatılmıştır. Bu sebepten dolayı geriye 2 farklı yol kalmıştır.

1- Milli Savunma Üniversitesi

Lise eğitimini tamamlayan bireyler Milli Savunma Üniversitesi tercihinde bulunabilirler. Milli Savunma Üniversitesi sonrasında direkt olarak subay olunmaktadır. TYT puanıyla alım yapan MSÜ, sadece bununla sınırlı kalmayıp kendi bünyesinde mülakat ve sözlü sınavla birlikte subay adayı almaktadır.

Belirlenen tüm mülakatları ve sözlü sınavları geçen kişiler MSÜ’ye katılmaya hak kazanırlar. MSÜ’de 4 yıl boyunca eğitim alan bireyler subay olarak görevlerine başlayabilir.

2- Lisans Eğitimi Almak veya Lisans Mezunu Olmak

Nasıl Subay Olunur? Sorusu cevabında verdiğimiz 2 kapıdan diğeri ise lisans eğitimi almak veya lisans mezunu olmak olarak öne çıkıyor.

Lisans mezunu olan bireyler TSK tarafından yayınlanan boy, kilo ve fiziki yeterlilik şartlarını taşıdığı takdirde açılan subaylık sınavlarına katılım gerçekleştirerek subay olma yolunda ilk adımlarını atarlar. Sınav başarılı olduğu takdirde yine mülakat ve sözlü sınavla birlikte subay olabilirler.

Maksimum 27 yaşına kadar subaylık başvurusunda bulunulabilir. Eğer yüksek lisans mezunuysanız bu yaş sınırı 32 olmaktadır. Subaylık maaşları rütbe bazında ve kıdeme göre değişim göstermektedir.

Türkiye’de en iyi maaş alabileceğiniz sektörlerden birisi de askeriyedir. Subayların ortalama maaşları görev yaptığı yere, çıktığı göreve göre değişim göstermekle birlikte 5.000 TL’den başlamaktadır.

Subay Olmak İçin Şartlar Neler?

Askeriye oldukça hassastır. Bu sebepten dolayı subay olmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Peki Subay olmak için şartlar nelerdir? Tüm Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Komutanlıklarda ( Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı) taşınması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır.

Subay olmak için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktır. Vatandaş olmayan hiç kimse subay olamaz. Nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmak gerekir. Bu lisans mezunları için geçerli değil. MSÜ için geçerli. 24 yaşından büyükler ne yazık ki MSÜ’ye kayıt olamazlar. Bunun için 27 yaşına kadar subaylık sınavına girmek zorundadırlar.

Subay olmak için bir diğer şart, lise ve dengi okullardan, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun olma şartıdır. Eğer lise ve dengi okullardan mezun olduysanız Uzman Çavuş olarak görev alabilirsiniz.

Lise mezunu olmayanlar için subaylığın yolu tamamıyla kapanmıştır. Sözleşmeli Asker olabilirler.

Şartlar bununla sınırlı değil. Askeri sağlık şartları bulunmaktadır. Bu şartlarında tamamını karşılamak gerekiyor. Peki nedir bu sağlık şartları? Vücudun hiçbir organında işlevsizlik bulunmaması, kişide hiçbir hastalık bulunmaması, yara izi, kesik izi, dövme v.s. bulunmaması gibi birçok sağlık şartı bulunuyor. Tamamını TSK sitesinde bulunabilirsiniz.

Subay olmak isteyenler daha önce herhangi bir askeri okuldan ya da TSK’dan kendi rızaları dışında atılarak, disiplin cezası yiyerek çıkarılmışsa yine subay olamazlar.

Güvenlik soruşturması da subay olmak için bir diğer önemli konudur. Aileden herhangi birinin sabıka kaydı bulunmaması gerekiyor. Yine kişinin kendisinin de sabıka kaydı bulunmaması büyük önem arz eden bir konu. Güvenlik soruşturmasında sadece adli sicil incelenmiyor. Görevli kişiler oturduğunuz mahalleye gelerek hakkınızda bilgi topluyor. Yaklaşık olarak 1 ay devam eden güvenlik soruşturması oldukça sancılı geçiyor. Eğer güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç çıkmazsa ne yazık ki kişi subay olamaz.

Adli sicil kaydında en ufak gereksiz bir suç olsa dahi güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır. Adli para cezası gibi cezalar da yine subay olmaya engel bir durumdur. (Trafik cezası v.s. değil, mahkeme kararıyla herhangi bir suçtan dolayı para cezası almak)

Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet Komutanlıkları ve Sahil Güvenlik ile Jandarma Komutanlıklarının subay alımlarında bu ve bunun gibi birçok şart bulunmaktadır. Tüm şartlara ve detaylara TSK’nın resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Çünkü dövme, yara izi, kesik izi gibi şartların belirli sınırları bulunuyor.

Subaylar Ne Kadar Maaş Alır?

Yazının başlarında Türkiye üzerinde en yüksek maaş alan bir meslek grubunun da subaylar olduğunu belirtmiştik. 2019 yılında olduğumuz şu günlerde en düşük maaş alan subay 5.000 TL almaktadır. Bu maaş rütbeye, kademeye, görev yerine, mesailerine göre değişim göstermektedir.

Subay Alımları 2019

Subay ve astsubay alımı yapılacağıyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde duyuru yapıldı. Bu kapsamda subay alımlarıyla ilgili detaylı bilgiyi edinebilir, başvuruda bulunabilirsiniz. BURAYA TIKLAYARAK ilgili web sitesini görüntüleyebilirsiniz.

Bu adresten şahıslar E-devlet aracılığıyla hesaba giriş yapabilirler ve ön başvuru yapabilir. Başka bir şekilde ön başvurma yapma imkanı bulunuyor. Tüm başvuru adımlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra tercihlerin yapılması gerekiyor. Adaylar için belirlenen numara kişini T.C. kimlik numarası olmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz linke tıklayarak Subay Alımları 2019 için belirlenen şartları görebilirsiniz. Genel olarak şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kişi 27 yaşından büyükse başvuruda bulunamaz. 1 Ocak 1991 ve Sonrasında doğmamış olması gerekecek.
  • Aynı tarih itibarıyla lisans üstü yani yükseklisans eğitimlerini tamamlayanların 32 yaşından küçük olmaları gerekiyor. Bu durumda 1 Ocak 1986 tarihi ve sonrası kabul edilmiyor.
  • Uzmanlık yapmış olan doktorların 35 yaşını aşmaması olması gerekiyor. Söz konusu doğum tarihi ise 1 Ocak 1983 ve sonrası oluyor.
  • Eğer başvuru yapacak kişi bir kadınsa minimum 1.53 boyunda olabilir. Erkekler ise minimum 1.64 boyunda olabilir.
  • KPSS – P3 puan türünden 60 puan ve üzerinde puan sahibi olmak gerekiyor .Eğer puan 60’dan düşükse ne yazık ki subaylığın önü kapalıdır.

Subay Alımı – Hangi Komutanlıklara Başvuru Yapılabilir?

Subay alımına başvuracak olan adaylar minimum 1 adet Kuvvet komutanlığı tercihinde bulunabilir. İsteyen adaylar ise 3 tercih yapabilir. Yani öncelik sırasına göre kendinize göre Kara, Hava ve Deniz tercihleri yapabilirsiniz.

Kuvvet Komutanlığı tercihinde bulunan Subay olmak isteyen adaylar, mezuın olmalarının ardından en fazla 5 sınıf arasında tercih yapabilecekler. Kaynak okul programı da dikkat kapsamına alınacak ve 5’den daha az tercih yapanlarin izin verildiği ölçüde ek tercih hakkı da tanınacaktır. Yani kısaca subay olmak için gerekli şartlar sağlandığı takdirde her türlü kolaylık sunulmaktadır.

Subaylık Sınavları Nerede Yapılır?

Subaylık sınavları Türkiye’nin her yerinde okullarda değil 3 farklı merkezde yapılmaktadır. Subaylık sınavlarının yapıldığı bu 3 merkez ise şu şekilde sıralanıyor.

  • Ankara / Kirazlıdere ilçesinde yer alan Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı ilk sınav emrkezi.
  • Bir diğer sınav merkezi ise Ankara / Çankaya’da yer alan Kara Harp Okulu Komutanlığı olarak öne çıkıyor.
  • Son sınav merkezi ise Ankara Mamak’taki MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı oluyor.

KPSS P3 sınavından 60 ve üzeri alan kişiler sınava başvuruda bulunarak sınav olma yolunda ilk adımı aşabilirler. Son başvuru tarihi olan 22 Kasım 2019 tarihine kadar ön başvurularınızı tamamlayarak hayallerinize yönelik ilk adımlarınızı atabilirsiniz.