Özellikle son dönemlerde, salgın sebebi ile bir çok hane halkı ekonomik olarak zorluklar çekmekte. Yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara devlet ilgili bakanlıklarca maddi destek olmaya devam ediyor. Fakat gerek vatandaşlar araştırmadığı gerekse ajansların yeterince haber yapmaması sebebi ile çoğu zaman vatandaşlar bu yardımlardan haberdar olmuyor.


Yalnızca kimliğinizle başvurarak 1384 TL nakit ödemesi alabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara bu ödeneği sunuyor.

Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde bu konu ile alakalı olarak önemli açıklamalarda bulunmuştu. Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara 3,3 milyon TL destek ödemesi yapılacağını aktaran Selçuk; ‘’ iki bini aşkın ihtiyaç sahibine 3,3 milyon TL destekte bulunacağız’’ demişti.

Başvuru yapabilmenin ilk şartı, başvuruda bulunan kişinin bir kronik rahatsızlığının bulunması olmaktadır.

Başvuru Şartları

Devletin sağlamış olduğu bu destek ödemesinden faydalanmak isteyen kişiler, yaşadıkları il ile ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru da bulunabilirler.

Direkt olarak başvuruda bulunamayacak kişiler ise yasal vasi ya da velileri aracılığında başvuru da bulunabileceklerdir. Herhangi bir ücret kesintisi yapmadan, PTT şube ya da ATM’lerine bu ödeme yatırılacak olup bununla birlikte sosyal yardım kartları da kullanılabilecektir.

Diğer Detaylar


 

Kronik hastalıkları olan kişilere verilen yardım ödemeleri süresinin ne kadar olduğu merak ediliyor. BU yardım Tüberküloz ve SSPE hastalarına verilmektedir. Destek ödemelerinin devamı Sağlık Bakanlığı mevzuatı kapsamında değerlendiriliyor. Ne kadarlık bir ödeme yapılacağına dair detaylar ise şu şekildedir.

  • Tüberküloz tanısı konan kişiler için; önceden tedavi görmemiş hastalar için; 6 ay tam ve 6 ay idame
  • İlaçlar ile tedavi olan hastalar için; 24 ay tam ve 6 ay idame
  • Menenjit ve Tüberküloz hastaları için; 12 ay tam ve 6 ay idame
  • Kemik Tüberküloz hastaları için; 9 ay tam ve 6 ay idame