Bir çok emekli, aldığı emekli maaşında şikayetçi, kira elektrik, su derken tüm maaşın uçup gittiğini söylüyorlar. Maaşlarını arttırmak isteyen emekliler için birkaç tüyoyu yazımızda derledik.


Emeklilerin büyük kısmı aldıkları maaşlardan şikayetçi hatta bazıları emekli oldukları halde gelir elde etmek için halen çalışıyorlar. Emekli maaşını yükseltmek mümkün, elbette bunun için belirli ayrıntıları bilmek gerekiyor.

Maaşlar Yüzde 70 Yükseliyor

Askerlik yapan erkekler, doğum yapan kadınların ve yurtdışında olanların borçlanma hakları bulunuyor. Borçlanma yaparken de dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunuyor. 2000 yılından önce borçlanma imkanı olan kişilerin mutlaka bu durumu değerlendirmesi gerekiyor.

Yaş Önemli Bir Nokta

Aylıklar hesaplanmadan önce, 2000 yılı öncesinde çalışmalar dikkate alınır. Bu dönem içerisinde sadece prim ve kazanç değil, aynı zamanda yaş durumu da hesaplanmayı etkiliyor. Kadınlar için 50, erkekler için de 55 yaşından sonra çalışmaya devam edilen her yıl için emeklilik aylığı yüzde 1 oranında artıyor.

Ek Gelir-İş

Ek işte çalışanlar için ikinci bir iş sigortası bulunmuyor. Çoğu kişi tek sigortanın yeterli olduğunu düşündüğü için, ikinci sigortanın yararı olmadığını düşünüyor. Ancak ek primler ödendiğinde emekli aylığı da yükseliyor.

Bakmakta Olduğunuz Kişi Sayısı

Emekli olurken, kişinin doldurduğu tahsis formundaki bazı kriterler çok önemli. Tahsis formu doldurulurken, bakılmakla yükümlü olunan eş ve çocuk gibi kriterleri mutlaka eklemelisiniz. Maaş hesaplamada bu kriterler, maaşın yükselmesinde önemli etkisi olacaktır.

Belirli Yardımlar


 

Ay içerisinde aldığınız maaş, aslında emekli ikramiyesini belirleyen en önemli etkenlerin başında geliyor. Bu sebeple gerçek maaşınızın bordroda olmasına mümkün olduğu kadar özen göstermeniz gerekiyor. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Bununla birlikte düzenli prim ödemeleriniz varsa brüt kazanca eklenmesini sağlayın.