Çeşitli sebepler nedeni ile eşinden boşanan kadınlar, devletin sunduğu bir güvence olan dul maaşı alıp alamayacağını merak ediyor. Devletin kadınlara verdiği güvencelere nasıl başvurulacağını ve şartlarını açıklıyoruz.

Bazen geçimsizlik bazen farklı nedenlerden ötürü evli çiftler, beraberliklerini devam ettiremeyerek boşanmak zorunda kalıyorlar. Hal böyle olunca boşanan bireyler tekrar kendi ayakları üzerinde durmaya başlıyorlar, devletin dul kalan kadınlara sağladığı bazı güvenceler bulunmakta.

Dul Maaşına Nasıl Başvurulur?

  1. aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının yanı sıra bu alanda ilgili olan diğer kuruluşlar yapılan konu hakkında yardımlardan bir tanesi de eşi vefat eden kadınlar için sosyal yardım öncesinde de aylık 275 TL ödeme gerçekleştiriliyordu. Fakat yeni gelen düzenleme süreci içerisinde kamuoyuna duyurulan açıklamalar sırasında ödenecek bedelin 275 TL den 375 TL değerlerine kadar yükseliyor olduğu dile getirildi. Dul maaşı ile beraber TÜFE gelen 6.5 oranları ile yüzde 6.5 oranında artış göstermesi dikkatleri çekiyor. Dul maaş hakkında merak edilen birçok detay yer alıyor.

Boşanan Kadınlar Devletten Maaş Alabilir Mi?

Sadece eşi ölen kadınlar değil, eşinden boşanan kadınlar da dul maaşı alacak mı diye merak ediliyor. SGK içerisinden yararlanması gerçekleşen durumlarda sosyal güvenlik haklarının olması, bağkurlu olma adımları, işveren olunması ya da SGK dan yararlanıyor olan kişiler dul maaşı alma hakkına sahip olacaklardır.

 

E- Devlet Aylık Başvurusu

SGK üzerinde düzenlenen ölüm aylığı -dul aylığı ve yetim aylığı başvuruları en kolay yoldan e-devlet ile gerçekleştirilecek. Başvurular sırasında;

  • TC numarası ve e-devlet şifresi girilmeli.
  • Arama kısmına dul aylığı yazılmalı.
  • Ekrana gelen sayfa üzerinde vefat eden eşin TC numarasını yazarak gerekli başvuru adımı gerçekleştirilir.

Dul Aylığı Ne Kadar?

Dul aylığı alacak olan kişiler 2020 yılı itibari ile yüzde 6.5 oranları ile 587 TL ye kadar çıktı. Gelen zam ardından yetim aylığı ise 293 TL ye kadar ulaştı. Dul maaşları her ay değil iki ayda bir ödenir. Başvuru yapan kişiler olumlu bir dönüş almak adına vefat etmiş olan eşlerin ölüm anlarında resmi olarak evli olmaları ve yeniden evlenmemiş olma şartları gereklidir. Dul aylıkları adına yararlanmak isteyen kişilerin kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de aranan şart SGK prim ödemesi durumlarının tamamlanmış olması gerekir.

Muhtaçlık Belgesi Alma

Anne babasını kayıp etmiş, yüzde kırk ve üzerinde engelli raporu olan kişiler adına nakdi ödemelerden bir tanesi olan muhtaçlık belgesi koşul sağlaması adımları ile başvuru yapmış olan kişilere ya da hanelere ödemesi yapılacaktır. Başvurunun ardından kişilere yapılacak olan gelir test durumlarında kişi başı düşen asgari ücretin üçte birinden aşağıda olması gerekir. Bu durumların aksi gerçekleşir ise kişilerden aylıklar kesilecektir. Belirli kurallara uya kişiler e-devlet ile başvuru adımlarını gerçekleştirebilir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

  • TC kimlik kartı
  • Yüzde kırk ve üzeri engeli olan kişilerin heyetten alınan engelli raporu
  • Muhtaç aylığı formu gereklidir

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Muhtaçlık maaşı 2020 yılı içerisinde 914,49 TL olarak belirlendi. Başvurusu olumlu olarak yer alan kişiler PTT şubelerinden aylık alabilecek oldukları gibi Ziraat bankası ve PTT hesabı olmayan kişilere de yeni hesap açılacaktır.