Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, yaptığı açıklama ile pandemi yardımlarının devam edeceğini ve özellikle iş yeri sahiplerine desteklerin süreceğini açıkladı. Covid-19 sürecinde özellikle karantina dönemlerinde işçi ve iş verenler büyük zorluklar yaşamıştı. Virüsün etkilerini azaltmak adına hükümet kanadından belli paketler devreye sokuluştu. İşçi ve İşvereni güvence altına alan bu paketler “Normalleşme Süreci” adı alında devam edecek.


Normalleşme Desteği Tam Olarak Nedir?

1 ağustos 2020 tarihlerinde  normalleşme desteği TBMM tarafından gelen oylamalar sonucu yasa haline geldi. Bu desteğe ilişkin olarak yer alan açıklama sırasında ise Bakan Selçuk; “COVID-19 pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara verdiğimiz desteği, ‘Normalleşme Desteği’ adı altında sürdüreceğiz. Böylece normalleşme desteği ile istihdamı korumaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Kimler Yararlanacak?

Normalleşme desteği alternatiflerinden korona virüs süreçlerinde 1 temmuz tarihinden ilk olarak başlayan nakdi destek ücreti ya da kısa çalışma ödenek alternatifleri ile iş yerleri faydalanmış olacak. Normalleşme desteği adına ise iş yerleri normal bir çalışma düzenine artış geçebilmesi adına tüm emekler veriliyor.

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı ise bu anlarda; “Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız.” sözleri ile konu hakkındaki durumu belirtti.


 

Nasıl Başvurabilirim?

Normalleşme destek başvuruları alternatiflerinden yararlanmak isteyen iş yererinin SGK kurumlarına gitmesi gerekir. Burada elden yazılı olarak yapılan başvuruların yanı sıra iş verenler kuruma ait olan internet adresi ile de giriş yapacaklar. Bu kısımda yer alan e-SGK ile ekrandan İşveren / iş veren sistemi / teşviklerden faydalanacak sigortalı tanımlama ekranları ile adımları gerçekleştirecekler. bunun ardından ekranda yer alan 7252 4447 sayılı kanun içerisinde geçici olarak yer alan 26. maddi desteği ile başvuru işlemleri de tamamlanmış olacak.