Emekli maaşına zam gelip gelmeyeceği milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Sadece emeklilerle değil, onların aileleri ve yakında emekli olacaklarda bu haberi bekliyor.


Bir çok emekli aldığı maaştan memnun değil, kira ve evlerinin elektrik gibi giderlerini çıktıklarında maaşlarının bittiğini ve birikim yapamadıklarını söylüyorlar. Yakın zamanda alınan kararla en düşük emekli maaşı 1500 TL olarak belirlenmiş ve bu sınırın altında maaş alan emeklilerin yüzünü güldürmüştü. Bu haber sonrası emekliler maaşlarının yükselebileceğini umut etmeye başladılar.

Emekli maaşlarına zam gelecek mi sorusu tüm emekli olacak veya olmuş insanlarca büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Oldukça önemli bu konu Sosyal Güvenlik Ve Bağ- Kur’un emekliler için zam yapacaklar mı sorusu gündemde. Emekli vatandaşlar ne kadar maaş alacaklar?

Emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar konuşulurken önemli açıklamalar beklenir oldu… Emekli maaşları Temmuz ayı itibariyle yüzde 5,75’lik bir zam üzerinden artış yapması bekleniyor. SSK ve Bağ- Kur emeklileri veya yeni aday olacaklar toplamda 4079’luk bir zam itibariyle maaşlarını alacaklar. Emekli maaşı, 2.340 TL olarak belirlendi.

2020 yılının alan emeklilerin maaşları 5,75 artırıldı. Bu müjdeli haber oldukça sevindirdi. Artan maaş zammı enflasyon düşünüldüğünde az gelse de oldukça yardımcı olacak bir artış olarak kaydedildi. Bir sonraki maaş zamlarını 2021 yılında alacak olan emekliler, bu artışı az bulsa da Pandemi döneminde oldukça önemli bir zam olduğunu dile getirdiler.

Normal zamlarından iki kat fazla bir zam alan emekli vatandaşlar, yıl içerisinde ayrıca 2 adet ikramiye de aldılar. Verilen tüm zamlar Tüketici Fiyat Endeksi beklenenden yarı yarıya düşük bir zam alan emekli vatandaşlar 6 aylık dönemde toplan enflasyon kadar artış alarak 4,79 oranında bir zam alacaklar.

2000 Yılından Önce Emekli Olanlar

Emekli maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zam alıyorlar. Bu yılın son zammı da geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Emekliler bir sonraki zamlarına yen yılda Ocak ayında alacaklar. Temmuzda gerçekleşen zam ile emeklilerin maaşları toplamda 5,75 oranında artırıldı.

2000 senesinden önce emekli olan emekli kesim için temel aylık tutar 2 bin 340 TL oldu. 107 TL’lik bir artış olacağından söz etmek mümkün. Esnaf emekli maaşlarının 1.977 TL’yi bulacağını ve toplamda 91 TL’lik zamdan faydalanacaklar. Zamların enflasyonu göz önüne alarak gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Buna göre en düşük SSK çalışanları 2 bin 340 TL alacağını, esnafında en düşük bin 977 TL alacağını söyleyebiliriz.


 

Emekliler için zam haberi çok geçmeden büyük yankı uyandırdı. Emeklilere ek ödemelerin gündemde olduğunu söylemek mümkündür. Eğer söz edilen ek gelirlere yeniden zam gerçekleşirse toplamda SGK ve Bağ- Kur emeklilerine 383 TL’lik bir artış olması bekleniyor. Bununla beraber tavan emekli maaşları alan vatandaşların toplam zammı 637 TL olacak.