Yerli otomobilden sonra yapımı devam eden milli tren seti hakkında yeni açıklamalar yapıldı. Bir süre önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Raylı Sistem Araçları Bölge Müdürlüğü’ne bir ziyarette bulundu. Bu ziyaret sırasında yapım hazırlıkları devam eden Milli Tren konusunda da açıklamalar yapıldı.

Bakanın yaptığı açıklamalarda Avrupa ve Asya arasında önemli bir geçit yeri olan ülkemizden geçen Marmaray hattının ne kadar önemli olduğu vurgulandı. Daha önce hakkında tartışma çıkan ve Çin’e yola çıkan trenin de şu an Kayseri’ye varmış olduğu söylendi.

Çin’den gelen trenlerin de Marmaray kullanılarak Avrupa’ya ulaştığı hatırlatıldı. Bununla birlikte Çin’e giden ve beyaz eşya taşıyan 42 konteynırın da Çin’e doğru yola devam etmekte olduğu da söylendi.

Türkiye Demiryolları Konusunda İddialı

Çin’e giden trenler hakkında söylenenlerin çarpıtıldığını hatırlatan bakan Adil Karaismailoğlu Türkiye’nin trenler konusunda da iddialı olduğunu belirtti. Aynı zamanda bu iddianın demiryolları konusunda da geçerli olduğunu belirten bakan Marmaray ve Anadolu’dan geçen kesintisiz tren hattının Avrupa ve Çin arasında önemli bir köprü görevi üstlendiğini vurguluyor.

Milli Elektrikli Tren Seti'nin seri üretimine 2021'de başlıyor

Yerli araba ve motorlu araçlar konusundaki iddianın raylı sistemler alanında da devem ettiğini belirtiyor. Bu konuda Türkiye Raylı Sistem Araçları Anonim Şirketi olan Türasaş’ın büyük bir sorumluluk aldığını da söyledi.

Türasaş’ın Çalışmaları

Türasaş daha önceden bağımsız olarak çalışan Tüdemaş, Tüvosaş ve Tülomsaş gibi kurumları da çatısında toplayarak kadro ve teknik anlamda güçlü bir kurum olarak öne çıkıyor. Bakan Karaismailoğlu da şu an iç bölgede çalışmalarını yoğunlaştıran bu kuruma ne kadar güvendiklerini bir kez daha belirtti.

Milli Elektrikli Tren Seti'nin seri üretimine 2021'de başlıyor

Sivas, Eskişehir ve Sakarya bölge müdürlükleri hız kesmeden çalışmalarına devam eden Türasaş demir yolu alanında neredeyse yüz yılı geçen bir deneyime sahip. Yurt dışında da bazı demiryolları tadilatını üstlenen Türasaş ayrıca bugünlerde 2021 yılında seri üretimine başlanacak olan Milli Elektrikli Tren seti üzerinde çalışıyor.

Milli Banliyö Tren Seti de saatte 225 km gidebilecek olan bir hızlı tren seti çalışması. Bakanın söylediklerine göre yerli sermaye için önemli olan bu adımlar Türkiye’yi raylı sistemler konusunda ileriye taşıyacak adımlardır.