Cumhuriyeti Merkez Bankası, finansal istikrar raporunu Kasım ayında yayına sundu. Bu raporun değerlendirmesini yapan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal çok önemli değerlendirmelerde bulundu bu değerlendirmelerin en önemlisi kredi büyümesi oldu.

Kredi Büyümesi Hakkındaki Değerlendirme

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ ın yayımlanmış olan Kasım ayının Finansal İstikrar Raporu değerlendirmesi şu şekildedir. 2020 yılının Mart-Temmuz aylarında korona virüs salgın hastalığın ekonomik gelişmeler üzerinde etkilerini azaltmak için tedbirlerin ve bu tepkilere göre artan toplam kredi büyümesinin, Ağustos ayında bu atılan adımların giderek hızının düşüşe geçtiğini söylemiştir.

Bu bağlamda hızın giderek düşmesi tüm kredileri etkilediğini değinen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sağlamış olduğu likiditenin sıkılaştığı,  BDDK’nın kademeli bir şekilde esneklik sağladığı AR uygulamasının yıl sonunda ortadan kalkacak oluşu ve kamu bankalarının destekleyici yapısındaki ortak noktasındaki dengelenmenin kredi büyümesinin giderek hızının düşüşün devam edeceğini belirtmiş ve bu konu üzerinde düşüncelerini vurgulamış bu konuya dikkat çekmiştir.

Halka Tekrardan Kamu Bankaları Tarafından Hesaplı Kredi Teklifleri Olacak Mı? Temel İhtiyaç Kredilerinde İkinci Faz Başvuruları Olacak Mı?

 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından korona virüs salgın hastalığı sebebiyle vatandaşa Nisan ayında bireysel ihtiyaç karı için temel ihtiyaç destek kredisi verilmişti. Bu destek kredilerinden yaklaşık 8 milyon kişi yararlanmış ve bu bağlamda 10 bin TL değerinde nakit  temel ihtiyaç destek kredisi verilmiş.

Fakat herkesin başvuruları kabul edilmemiş ve çoğu kişi yüksek miktarda temel ihtiyaç destek kredisi başvurusunda bulunmasına rağmen bu kişilere bile başvurdukları Mevla verilmemiştir. Yani örneğin 10.000 TL başvuran birisine bile 3.000 TL değerinde bir kredi imkanı sunulmuş olup bu destekten bile tam anlamıyla yararlanılamamıştır.  Bu sebeple korona virüsün artmasıyla vatandaş tekrardan devlet bankalarından 2. Faz için bir beklenti içine girmiştir.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ ın yapmamış olduğu açıklamalara ve değerlendirmelere göre halkın bu beklentisinin boşuna olduğu apaçık  ortadadır. Bunu da şuradan anlamaktayız ki Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ ın açıklamasında ” kamu bankalarının destekleyici durumundaki dengelenme” sözüyle devlet bankalarının yakın bir tarihte destek kredisi vermeyeceği anlaşılmıştır.