Merkez Bankası, bugün yaptığı toplantıda nihayet faiz kararını açıkladı. Piyasaların merakla beklediği faiz karını açıklayan Merkez Bankası Temmuz ayı için politika faizini değiştirmedi ve 8,25’te tutma kararı aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB) bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Haziran ayında politika faizini aynı seviyede tutma kararı almıştı, Temmuz ayı içinde aynı kararı veren TCMB politika faizini 8,25’te tuttu. Ekonomistler, Merkez Bankasının faizi aynı oranda tutacağını beklediklerini dile getirmişlerde, tam da bu beklentiye paralel bir adım atıldı ve faizler sabit tutuldu.

Para Politikaları Kurulundan (PPK) Açıklama

PPK yaptığı açıklamada “Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme beklenmektedir. Öncü göstergeler, normalleşme sürecinde kapasite kısıtlarına tâbi olan hizmet gruplarındaki aylık fiyat artışlarının yavaşlamaya başladığına işaret etmektedir. Yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörüsü korunmakla birlikte, yakın dönemdeki gerçekleşmeler nedeniyle yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu değerlendirilmektedir.” Açıklamalarına yer verdi.

TCMB Büyüme Beklentisini Yukarı Çekti

Korona virüs pandemisinin borsa ve ticarete olumsuz ekonomik yansımaları sebebi ile Dünya’nın büyük ekonomilerinin Merkez Bankaları büyüme beklentilerini eksiye çekmişti. Türkiye Merkez Bankası da Türkiye ekonomisinin bu yıl 1,3 küçülmesini ön görüyor, gelecek yıl büyümesi ise 4,6 dan 4,7’ye çekilmişti.