Olay Mersin’in Tarsus ilçesinde gerçekleşti, şehir eşkıyaları otobüse maskesiz binmek isteyince duyarlı otobüs şoförü kişileri uyardı, bunun üzerine sinirlenen iki maganda, şoförü darp etti. Zanlıları uyaran Otobüs şoförünün başına aldığı darbelerden dolayı 8 dikiş atıldı.

Normalleşme süreci ile halk otobüsleri kapasitesinin bir kısmı kadar yolcu almaya başladı, hal böyle olunca halk otobüsleri korona virüsün yayılma fırsatı bularak toplum sağlığına tehdit oluşturma riski olan yerlerden bir tanesi oldu. Bu riski gören Sağlık Bakanlığı aldığı karar ile otobüslere el dezenfektanları yerleştirdi ve toplu taşımaların tamamına maskesiz binilmemesini belirtti, anlamakta güçlük çeken vatandaşlar için otobüslerin içerisine uyarı afişleri asıldı. Afişlerde neden maske takmamız, maskemizi nasıl ve ne şekilde takmamız gerektiğini, neden sosyal mesafeye uymamızı anlatan görseller ve uyarı yazıları mevcut. Tüm bunlara rağmen dün iki maganda halk otobüsüne maskesiz binmemekte ısrar etti ve uyarı yapan şoförü darp etti.

Şoför Olayı Anlattı

Aldığı darbelerle başının 2 ayrı yerine 8 dikiş atılan ve 6 gün iş göremezlik raporu verilen otobüs şoförü Mehmet Teneke, “Onları maskesiz alamayacağımı söyleyince küfrederek aracın kapısına vurdular. Daha sonra otobüsün içine dalıp beni darbetti biri. Polis ve ambulans geldi. Devletin uygulamaya koyduğu kurallara uymak için maskesiz alamayacağımı söyledim, bu şekilde izah ettim ama dinlemeyerek, geldiler beni darbettiler” diye konuştu.