Corona virüsün ortaya çıkması ile birlikte dünyaya genelinde maske kullanımı söz konusu oldu. Neredeyse 1 yıldır sürekli olarak maske kullanımı zorunlu hale geldi. Virüs belirtisi taşıyan kişilerin diğer insanlara hastalık bulaşmaması için maske takmak çok önemlidir.

Maskeler salgın ile hayatımıza girdi ve alışkanlıklarımızdan biri haline geldi. Bazı kişiler maske ile nefes alamadıklarını ve bunaldıklarını söylüyor. Bu kişilerin dikkat etmesi gerek. Maske ile nefes alamamak bir hastalığın belirtisi olabilir.

Hastalık habercisi! Maskeyle nefes almakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Maske kullanımının virüs yayılmasında ciddi bir engelleyici olduğu sebebi ile hem ülkemizde hem de dünyada zorunlu hale geldi. Maske kullanımı pek çok kişide nefes almada güçlük ve problemleri ortaya çıkarıyor.

Burun Etleri (Konkalar)

Maske ile nefes almada güçlük çeken kişilerin burun ile ilgili bir problem yaşadığı söz konusu oluyor. Sürekli olarak maske takmak zorunda olan kişilerde bir süre sonra üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar kendini göstermeye başlar. Aynı zamanda boğaz enfeksiyonunda ortaya çıkabilir. Bu durum bir süre sonra kronik bir hastalık haline gelebilir. Maske taktıkları zaman nefes alamayan kişiler mutlaka bir doktora başvurulmalı.

Hastalık habercisi! Maskeyle nefes almakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren maskeler pek çok insanı rahatsız ediyor. Nefes almakta güçlük yaşatan maskeler aslında bir hastalığın belirtisi olarak kendini gösteriyor. Özellikle burun eti gibi problemi olan kişiler maske ile nefes almakta çok zorluk çeker. Bu durum bir süre sonra üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olur.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre solunum yolu ile ilgili problem olmayan kişiler maske ile kolay bir şekilde nefes alır. Fakat solunum yolu sıkıntısı yaşayan kişiler genellikle maske ile nefes alamaz. Burun boşluğunun Yan duvarında bulunan tıp dilinde konka denilen burun etleri solunum sıkıntısı meydana getirir. Özellikle maske takma esnasında nefes almada çok büyük problemler yaşatır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Maske ile nefes almada zorluk geçen insanlarda bir süre sonra üst solunum yolu enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonu gibi problemler ortaya çıkmaya başlar. Solunun sıkıntısı yaşayan kişilerin mutlaka bir doktora başvurarak tedavisini yapması gerekir. İlk aşamada tedavi edilmediği zaman solunumda çok daha ciddi sorunlar kendini göstermeye başlar.