Korona virüs kapsamında İstanbul’da kurban ibadetini yerine getirerek kesim yapacak kişiler için İstanbul Valiliği ilgili kişilerin alması gerektiği bir dizi kuralı açıkladı.

Dinimizce farz olan ve bayram ilan edilmiş Kurban İbadeti, İslam alemince her yıl büyük bir ilgi ile yerine getiriliyor. Bu yıl korona virüs pandemisi nedeni ile nasıl olacağı merak konusu olan kurban ibadeti ile ilgili tedbirler İstanbul Valiliğince açıklandı. Valilik yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan “2020 Yılı Kurban  Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ”in 26 haziranda Resmi Gazete’de  yayımlandığı hatırlatıldı. Kesim yerlerinin kapasitesinin en geç 20 Temmuz’da kamuoyuna açıklanacağı İstanbul Valiliğince belirtildi ve bu süreçte uygulanacak bir dizi kurala de değinildi.

 

İstanbul Valiliği Tedbirleri Açıkladı

“Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin sorumluları kurban  kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren  listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asacaktır. Ayrıca  kurban kesim yerlerinin işletmecileri tarafından her bir kişinin kurban kesim  saatine ilişkin randevu bilgisi kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS  yoluyla bildirilecektir.

Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli  tedbirler alınacaktır. Kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin  talepleri mümkün olduğunca bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek  şekilde planlanacaktır. Kurban kesim yerlerinin işletmecileri 30 Temmuz 2020 Arefe günü Kurban  Bayramı’nın birinci günü için oluşturulan randevu bilgisini, 31 Temmuz 2020  tarihinde bayramın ikinci günü için oluşturulan randevu bilgisini, 1 Ağustos 2020  tarihinde bayramın üçüncü günü için oluşturulan randevu bilgisini İl/İlçe Kurban  Hizmetleri Komisyonuna bildirecektir.

Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını  sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine  gitmemesi teşvik edilecektir. Her kurban için hisse başına parçalama işi kurbanı kesen veya  parçalama işlemi için görevlendirilen kasap/kurban kesim elemanları tarafından  yapılacaktır. Kurban sahiplerinin kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak  parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmeyecektir. Kurban sahipleri tarafından  kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe  kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilecektir. Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü  kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları  gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.” denildi