Bilim Kurul Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik Kurban Bayramı hakkında açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında kurbandan korona virüs bulaşmayacağını belirtirken önemli konular hakkında da açıklamalar da bulundu.

Her yıl yüz milyonlarca Müslüman tarafından gerçekleştirilen kurban ibadete ülkemizin vatandaşları tarafından da benimsenmiş ve kültürümüze kazınarak maneviyatını oluşturmuş bir ibadet geleneği. Geçtiğimiz Ramazan Bayramına Covid-19 virüsü gölgesinde geçmişti, hal böyle olunca ülke olarak Kurban Bayramını daha heyecanla bekler olduk. Bir çok ilgili kişi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamadan çıkarıldığı üzere, Bayram da ülke genelinde genel bir sokağa çıkma yasağı mevcut tabloda ilan edilmeyecek gibi gözüküyor. Elbette sokağa çıkma yasağının olmaması ve vaka sayılarının 1000 kişinin altına düşmesi virüs tehlikesinin geçtiği anlamına gelmiyor. Ramazan Bayramı sürecinde her zamankinden daha dikkatli olmamız gerektiği çok açık bir gerçek. Bugün konu hakkında açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik önemli konulara parmak bastı.

Kalabalık Oluşturmamalıyız

İlhami Çelik ; “Kurban Bayramında özellikle hayvan satış yerlerinde kalabalıkların oluşmaması lazım. Maske ve sosyal mesafe kuralına uyulması gerekiyor. Bazı gördüğümüz fotoğraflar var. Basında yer alan haberlerde maske takmayan hayvan satıcıları ya da insanların kalabalık oluşturduğu görüntüler hiç doğru değil. Standart önerilere uyulması lazım. Maskeyi mutlaka takacaklar. Birbirleri ile temas etmeyecekler, tokalaşmayacaklar. Mesafe kuralına mümkün olduğu kadar uymaya çalışacaklar. Eğer uyamıyorlarsa oradan çıktıktan sonra maskeyi mutlaka değiştirmeleri lazım.” diyerek uyarılarına bayramlaşma konusunda devam etti ve “Tokalaşmamak, öpüşmemek gerekiyor. Gittikleri zaman maskelerini mutlaka çıkarmamaları gerekiyor. Mesafeli oturmaları lazım. Bayramlar bizim için çok önemli günlerden biri. İnsanların bir araya geldiği, sevinçlerini, üzüntülerini paylaştığı günler. Kurban etini hediye ettikleri dönem. Özellikle yemek yerken, bir şeyler içerken, çay ve kahve gibi olaylarda maskeleri çıkarıp, birbirlerine çok yakın duruyorlar. Bu çok olumsuz bir tabloya yol açıyor. Bulaş riskini son derece fazla artırıyor. Bu tür görüntülerin olmaması gerekiyor” dedi.