Temmuz itibari ile artan sıcaklıklar yurt genelinde bunaltıcı bir hal aldı, bu aşırı sıcaklık sonucu kullanmakta olduğumuz maskenin içi terleyebiliyor. Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Yılmaz bu durumun baş ağrısı şikayetlerini arttırdığını belirtiyor.

Korona virüsün pik yaptığı dönemde sağlığımız için alınan karantina kararlarının gölgesinde geçen bahar ayı ile vakaların kontrol altına alınmasıyla derin bir nefes almıştık. 1 Haziran günü  ile başlayan normalleşme sürecinde Haziran sonu ve içinde bulunduğumuz Temmuz itibari ile yurt genelinde bunaltıcı, kavurucu sıcaklar başladı. Zaten kullanımı bizi koruması gereği ile nefes alışverişlerimizi kısıtlayan maskeleri bu sıcakta kullanmak tamamen zorlaştı, Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Yılmaz terleyen maskelerin kullanımı ile ilgili önemli uyarılar ve tavsiyelerde bulunarak bizleri bilgilendirdi.

Bu Şekilde Kullanmayın

Doç. Dr Yılmaz terleyen maskeler hakkında uyarıda bulundu “Her insan ömründe mutlaka en az bir kere baş ağrısından mustarip oluyor. Baş ağrısı bir hastalık değil, bazı hastalıklar için bir belirti. Damar hastalıklarının, migrenin, saymakla bitmeyecek kadar birçok hastalığın belirtisi. O nedenle baş ağrılarını iyi sorgulamak gerekiyor. Oksijensiz kalmak da bir baş ağrısı nedeni olduğu gibi fazla oksijen de bazen baş ağrısı nedeni olabiliyor. Havalar çok sıcak, maskeler de bu sıcakta kişiyi bunaltabiliyor. Terliyoruz, terimizi yeterince vücudumuzdan nefesimizle uzaklaştıramıyoruz. Onu tekrar nefes almak zorundayız. Buna bağlı olarak da baş ağrıları insanların aşırı derecede şikayet ettiği semptom haline geliyor” diye konuştu.

“ Makeyi Havalandırın ”

Sıcak havanın tansiyon başta olmak üzere birçok şikayeti tetiklediğini anlatan Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Bu durum kişide baş ağrısını artırıyor. Bunun yanında maske de bize boğulma hissi yaşatıyor. Kişilerde baş ağrıları görülebilir. Gün içinde maskeyle efor sarf ediyorsanız gün sonunda bir baş ağrısı hissedersiniz. Nedeni ise oksijenin azalmasıdır. Sıcak havada dışarıya daha nemli havayı veriyoruz. Yaklaşık olarak günde bir litrenin üzerindeki suyu nefesimizle atabiliyoruz. Bu suyun bir kısmı maskede kaldığı için maskenin oksijen geçirgenliğini azaltabiliyor. O nedenle kullanılan maskeler kaliteli olsun. İyi maskeler kullanalım ancak bunun yanında da baş ağrısı yaşayabileceğimizi unutmayalım. Yalnız olduğumuz ve iyi havalandırılan ortamlarda maskemizi havalandıralım” ifadelerini kullandı.