Kredi notu, bankalardan kredi çekerken veya kredi kartı alırken bankanın ilk olarak dikkat ettiği unsurdur. Kredi notu düşük olan bireylere banka kredi veya kredi kartı vermemektedir. Çünkü kredi notu ödemelerde yapılan düzensizlik sebebiyle düşer. Buda banka için riskli bir durumdur. Peki kredi notunuz düşükse nasıl yükselteceksiniz? İşte kredi notunu yükseltmek için 5 etkili yöntem.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi kartı alırken kredi notu, kredi alırken ki barajına göre daha düşüktür. Yani kredi çekmek isteyip kredi notu yetmeyen bir kişinin notu kredi kartı için yeterli olabilir. Bu durumda ilk iş bir kredi kartı başvurusu oluşturup kredi kartı almaktır. Peki bu kredi kartıyla ne yapacağız? Küçük harcamalar yapıp düzenli ödeme yaparak kredi notumuzu yukarılara taşıyacağız. İşte tüm yöntemler.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Etkili Yöntem

Kredi notunu yükseltmek için 5 etkili yöntemi sizler için derledik:

Kredi Kartı Alın

Bankalara kredi kartı başvurusunda bulunun ve aylık düzenli miktarda düşük tutarlarda harcamalar yapın. Yine her ay düzenli bir şekilde bu harcamaların ödemesini gerçekleştirin. Zaten mevcut olarak bir kredi kartına sahipseniz bu durumda da direkt olarak kredi kartınızın üzerindeki borçları en hızlı şekilde ödemeye bakın. Siz ödeme yaptıkça kredi notunuz yukarı doğru çıkacaktır. Bu noktada asgari ödeme tutarına dikkat etmelisiniz. Çünkü asgari ödeme tutarı herhangi bir etki yaratmamaktadır.

Sürekli Başvuru Yapmayın

Kredi başvurusunu sürekli olarak yenilemek kredi notunun düşmesini sağlamaktadır. Devamlı olarak kredi başvurusu yapar ve her defasında red yanıtı alırsanız hem kredi notunuzun yükselmesi durur hem de küçük küçük düşüşler devam eder. Buda sizi tamamen çıkmaz yola sokar. O yüzden “ya şimdi olursa?” diyerek her hafta başvuru yapmanıza gerek yok. Başvurularınızı aylık olarak yapmanız daha yararlı olacaktır. Eğer ödemelerinizi gerçekleştirmişseniz tekrar başvuru yapmak için beklemenize gerek yok.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt olup burada birtakım birikim yapmak bankada kredi notunuzun atması için önemli etkenlerden biri olmaktadır. Bu sayede banka sizin birikim yaptığınızı ve bu hususta ekonomi yönetebildiğinizi anlayacak ve kredi verme noktasında cömert davranacaktır.

Findeks Sistemi Kontrolünüzde Olsun

Findeks sistemiyle kredi notu yükseltme aşamasında sürekli olarak iç içe olmanız gerekmektedir. Her ay düzenli olarak kredi notu sorgulamanızı gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde kredi notunuzun yükselip yükselmediğini görebilir, hangi durumlarda yükseldiğini farkedebilir, ona göre hareket edebilirsiniz.

Limitlere Dikkat Edin

Kredi kartı limitlerinizi düşürmeye özen gösterin. Özellikle alışveriş yaparken kredi kartını ileriyi düşünmeden kullanıyorsanız limit düşürmeye kesinlikle özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde harcamalar az olacak dolayısıyla ödemelerinizde düzenli olacaktır.