Kredi notu, bankaların size kredi verirken ilk aşamada baz aldığı değer olarak ön plana çıkmaktadır. Eğer kredi notunuz düşükse bankalardan kredi almanızda doğru orantıda düşük olacaktır. Eğer kredi notunuz yüksekse bankalar size çok daha rahat bir şekilde kredi verecektir. Peki kredi notu yükseltme işlemi nasıl yapılır? Bunun yöntemleri nelerdir? İşte kredi notu yükseltme için 5 altın yöntem…

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme işlemi birçok yöntemle yapılmaktadır. Biz sizlere bu yazımızda en etkili 5 yöntemden bahsedeceğiz. Bu bahsettiklerimizi eksiksiz uygulayarak kısa süre içerisinde kredi notunuzu riskli gruptan çıkararak az riskli grubuna yükselterek istediğiniz bankadan gelirinizin yettiği ölçüde kredi çekebilirsiniz.

Kredi notu yükseltme işlemi için ilk olarak ödemeler önem taşımaktadır. Yani ilk etmen ödemelerdir. Mevcut olan borçlarınızı yavaş yavaş törpülemeye başlamalısınız. Eğer ödeyecek durumunuz yoksa bankayla irtibata geçerek bunları yapılandırarak ödenebilir duruma getirmelisiniz. Aksi takdirde hiçbir yöntem kredi notu yükseltme işlemi için yardımcınız olmayacaktır.

Kredi Notu Yükseltmek İçin 5 Altın Yöntem

Kredi notu yükseltmek için ilk adımımız bankalara olan ödemelerimizi yapılandırmak olmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra 5 farklı yöntemle birlikte yavaş yavaş kredi notumuzu yükselteceğiz. İlk sıralar az bir şekilde yükselecek ve ilerleyen dönemde yükseliş git gide hızlanacaktır. Peki kredi notu yükseltmek için 5 altın yöntem nedir? İşte detaylar…

1- Kredi Kartı Limitleri

Kredi kartı limitleriniz yüksekse direkt olarak bu limitleri düşürmeyle işe başlamalısınız. Limiti ne kadar az seviyeye indirirseniz bu sizin için o kadar faydalı olacaktır. Kredi kartı limitlerini ayarladık ardından ne yapacağız?

2- Düzenli Harcama – Düzenli Ödeme

Düzenli harcama düzenli ödeme yöntemiyle birlikte kredi notumuzu yükselteceğiz. Bu süreç içerisinde hiçbir alışveriş alanında nakit para kullanmayacağız. Örnek vermek gerekirse 100 TL’lik bir market alışverişi yapacaksak bu harcamayı kredi kartından yapacağız, ardından ise direkt olarak ödemesini bankaya nakit olarak yapacağız. Bu sayede banka gözünde “düzene bindi” imajı oluşacaktır.

3- Ödeme Talimatları

Kredi notunuzu yükseltmek için bir diğer etkili yöntem ödeme talimatı vermektir. Ne kadar faturanız varsa hepsini bankaya ödemesi için talimat verin ve bu faturaların ödemesini bankaya yapın. Herhangi bir ek ücret alınmayacaktır. Direkt gidip fatura ödeme merkezine ücreti yatırmak hiçbir artı kazandırmaz fakat bu işlemi banka üzerinden gerçekleştirmek kredi notunuzu artırır.

4- Sık Sık Sorgulama Yapın

Kredi notu yükseltme işleminde sık sık durum güncellemesi yapmak bu noktada ilerleme kaydetmenizi sağlayacak en temel unsurlardan biridir. Ayda 1, 2 ayda bir olmak üzere kredi notu sorgulaması yapın ve ne kadar yükseldiğini, neye göre yükseldiğini raporlayın. Bunun üzerinde çalışarak en çok yükseltenin üzerine yoğunlaşın.

5- Azda Olsa Birikim Hesabında Birikim Yapın

Kredi verirken bankalar ödeme düzenliğini ilk noktada tutar fakat birikim hesabı bulunması bankanın kredi vermesi için sizin lehinize karar vermesini sağlayacaktır. Bu yüzden aylık 50 TL – 100 TL olsa dahi birikim hesabınıza para yatırın.