Bankalardan kredi, kredi kartı almanız için kredi notunuzun iyi olması gerekiyor. Eğer kredi notunuz düşükse ne yazık ki bankalar size kredi veya kredi kartı hizmeti sunmayacaktır. Peki Kredi notu nedir? Nasıl öğrenilir? İşte sizler için hazırladığımız en kolay kredi notu öğrenme yöntemleri…

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunun asıl ismi Findeks kredi notudur. Kredi notu bireylerin daha önce kullandığı banka hizmetlerinde yaptığı ödemelere verilen puanlamadır. Eğer çok fazla geç ödeme yapan veya ödemelerini yapmayan biriyseniz kredi notunuz düşecektir. Yani aslına bakılırsa kredi notu sizin ödeme alışkanlığınızı göstererek, bankalara “bu ödeme yapıyor”, “bu ödeme yapmıyor” gibi bilgiler sunuyor. 2013 yılı itibarıyla hayata geçen Kredi notu birçok kişinin kredi alma noktasında engel oluşturuyor.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenmek için tek bir yol vardır. Oda Findeks’in resmi sitesine giriş yapıp belirli miktarda ücret ödemesi yaparak sorgulamaktır. Hiçbir banka size net kredi notunuzu söylemez. Bu yüzden Findeks üzerinden öğrenmeniz gerekir.

Findeks üzerinden sadece kredi notunuzu değil aynı zamanda geçmişte aldığınız kredilerin tamamını, ödemeleri nasıl yaptığınızı da görüntüleyebilirsiniz. Banka müşterilerine büyük oranda kolaylık sağlayan Findeks 2019 yılı itibarıyla 6.49 TL karşılığında sorgulama yapmanıza imkan tanımaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Yazının başında da bahsettiğimiz üzere kredi notu sizin ödeme alışkanlıklarınızı görüntüler. Yani buna bağlı olarak ödeme yapıp yapmama durumunuza göre hesaplanmaktadır. Eğer düzenli ödeme yapan biriyseniz kredi notunuz yüksek, ödemeleri geciktiren veya sürekli asgari seviyede yapan biriyseniz düşük kredi notuna sahip olursunuz. Bazen düzgün, bazense gecikmeli ödeme yapıyorsanız “az riskli” kategorisinde değerlendirilirsiniz.

1 ile 1900 puan arasında puanlama yapılan kredi notunda 1 puan en riskli gruptur, 1900 puan ise bankaların adeta kredi vermek için yarıştığı gruptur. Kredi notu hesaplaması sadece kredi ödemesine göre değil farklı faktörlere göre de değerlendirilir.

İşte Kredi notu hesaplama etmenleri : %35 Kredi ödeme alışkanlıkları , %11 yeni kredili ürün açılışları, %10 kredi kullanım sıklığı, %9 diğer bilgiler.

Kredi notu nedir? nasıl hesaplanır? nereden öğrenilir sorularınıza cevap verdiğimiz bu yazımızda merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.