Kredi notu bankalar tarafından gizli anlaşmalar kadar gizli tutulmaktadır. Sebebi bilinmiyor fakat banka sizin kredinizi reddettiğinde sebebin kredi notundan kaynaklandığını dahi söylemez. Bu yüzden insanlar kredi notu nasıl öğrenilir? Diye araştırmaya başlıyor. Bizde siz değerli ziyaretçilerimiz için kredi notu öğrenme yolları hakkında bilgi verdik. İşte en kolay kredi notu öğrenme yolları…

1- Bankadan Kredi Notu Öğrenme

Bankalar kredinizi reddettiğinde neden ret aldığını söylemezler. Tabi bazıları hariç. Fakat bankaların kendi bünyelerinde kredi notu öğrenme sistemleri bulunmaktadır. Buna ayrı bir şekilde başvurmanız gerekir. Bankadan kredi notu öğrenme için istenen ücret miktarı yüksektir. Bu yüzden bu yöntemi tavsiye etmiyoruz. Fakat herhangi bir şekilde İnternet, SMS ile uğraşmak istemeyenler tercih edebilirler.

2- SMS ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu nasıl öğrenilir? Sorunuza verilecek 2.cevap SMS’tir. SMS ile kredi notu öğrenme işlemi Findeks bünyesinde yapılmaktadır. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell operatörlerinin tamamı SMS ile kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirebilmektedir.

İlk olarak telefonunuzdan SMS uygulamasını açıyorsunuz ve göndericiye “1112” yazıyorsunuz. Ardından ise mesaj bölümüne gelerek ilk olarak T.C. kimlik numaranızı ardından ise bir boşluk bırakıp doğum yılınızı 4 haneli şekilde yazıyorsunuz (1987 gibi) Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kredi notu bilgileriniz cep telefonunuza SMS olarak gönderilecektir. SMS ile kredi notu öğrenme ücreti 2019 yılı için 9 TL’dir. 

3-İnternet’ten Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek isteyenler için bir diğer yöntem İnternet aracılığıyla kredi notu öğrenmektedir. Peki İnternet üzerinden nasıl kredi notu öğrenilir? İlk olarak Findeks’in resmi sitesine giriş yapmanız gerekiyor. BURAYA TIKLAYARAK gidebilirsiniz.

Ardından gelen ekranda T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu giriyorsunuz. Karşınıza gelen ekranda kimlik doğrulama bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız bir şekilde yapıyor, İnternet bankacılığından 6.45 TL ödeme yapıyorsunuz. Sonuç olarak size kredi notu bilgileriniz iletilecektir.

Kredi notu öğrenme işleminde Findeks sitesi tercih edilirse sadece kredi notu öğrenme açısından değil aynı zamanda geçmiş zamandaki kredi bilgileriniz, ödeme alışkanlıklarınız v.s. detaylı rapor olarak tarafınıza yöneltilmektedir.