Kredi Kayıt Bürosu’nun iştiraki olarak hizmet vermekte olan Findeks tarafından 2013 yılında uygulama kapsamına alınan kredi notu uygulaması birçok bireyin bankalarla alışveriş yapmasının önüne geçmiştir. Kredi notu, ödemelerinize, mevcut borç durumunuza, kredi çekme sıklığınıza göre belirlenmektedir. Eğer ödemeleriniz düzensiz, mevcut borcunuz fazla ve sık kredi alan biriyseniz kredi notunuz bir hayli düşük çıkacaktır. Peki bankalar için asgari kredi notu nedir? Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? İşte detaylar…

Bankalar için Asgari Kredi Notu Kaçtır?

Her banka için aynı asgari seviyeler bulunmaz. Bankanın risk politikasına göre değişiklikler meydana gelebilir. Bankalardan bazıları kredi ve kredi kartı verme noktasında çok yumuşak bir tavır sergilerken bazı bankalar ise bu noktada sert bir tavır almaktadır.

Bu yüzden bankalar için asgari kredi notu “şudur” demek büyük bir yanlış olur. Fakat tüm bankalar tarafından ortak alınan bir kredi notundan bahsedebiliriz. Eğer bankalardan kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuz en düşük 1300 olmalıdır. Eğer 1300’den düşük kredi notuna sahipseniz Türkiye’de kredi alabileceğiniz hiçbir banka bulunmamaktadır.

Kredi Çekmek İçin İdeal Kredi Notu

1300 kredi notu az riskli grupta yer almanızı sağlar ve 1300’den düşükken kimse kredi vermez. Peki herkesin kredi vereceği ideal kredi notu kaçtır? Bankalar kredi notu ne kadar yüksekse müşteriye o kadar çok değer vermektedir. Eğer müşterinin kredi notu 1700’ün üzerindeyse Türkiye sınırlarında bu müşteriye kredi vermeyecek banka yoktur. (Gerekli şartların tamamı karşılanıyorsa)

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notu düşüklere kredi veren birçok banka bulunmaktadır. Fakat bu bankalar her zaman değil dönem dönem bu tarz kredi başvurularını açmaktadır. 2019 yılı Ocak ayını tamamlamaya az bir zaman kalan şu günlerde kredi notu düşüklere kredi veren banka bulunmamaktadır. Fakat birkaç ay içerisinde bankaların kampanyalarının başlayacağını belirtebiliriz.

Fakat genel anlamda ortalamanın altında kredi notuna kredi veren bankalar QNB Finansbank, Denizbank, Bank Pozitif, Aktifbank olarak ön plana çıkmaktadır.