Ekonomik sıkıntıların ve ihtiyaçların her geçen gün artış göstermesi büyük sıkıntıların da gün yüzüne çıkmasına neden oluyor. Bu durumdan dolayı bir çok kişi kredi çekmek zorunda kalıyor. Kredi çekmek pek çok kişi için zorlayıcı olabiliyor. Kredi çekmek belki borçlarınızdan ya da ihtiyaçlarınızdan dolayı sizlere büyük bir fayda sağlayabilir fakat düzenli bir ödeme sistemi geliştirmemeniz size büyük sıkıntının da ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Bankacılık işlemlerinin güzel bir şekilde ilerleyebilmesi ile birlikte kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilir. Düzenli ödeme yapmamanız ve borçlarınızı ödememeniz daha büyük sıkıntıları da beraberinde getirir ve aynı zamanda kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunuzun düşmesi ile birlikte kara listeye girmeniz de olasıdır. Kara listeye girmeniz durumunda ise tam 5 yıl boyunca kredi çekemezsiniz. Bu durumun ardından ise genel olarak kredi kartı bile alamazsınız. 5 yıl boyunca büyük sıkıntıların gün yüzüne çıktığı kara liste için genel anlamda borçlarını ödemeyen kişilerin 10 yıl boyunca kara listede kalacağı kaydediliyor.

 

Kara listeden çıkabilmek için kişilerin ilk olarak 5 yıl boyunca beklemeleri gerekiyor. Yani genel olarak 5 yıl boyunca hiç bir bankadan kredi çekmeden ve kredi kartı kullanmadan hayatınızı sürdürmeniz gerekiyor. Fakat bazı durumlarda devlet kara liste durumunu affedebilir. Bu sebepten dolayı da bir çok kişi yeniden bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir.

 

Bu yıl kara liste affının olup olmayacağı merak edilirken, yetkililerden hala net bir açıklama gelmedi.