Bankalar birçok sebepten dolayı kredi başvurularına ret yanıtı verebilmektedir. Peki bu nedenler nelerdir? İşte kredi neden onaylanmaz? Sorusu ile ilgili olarak 5 farklı sebep. Bu 5 sebep genel sebeptir. Herhangi bir şekilde krediniz ret yanıtı almışsa ve bunun için bir sebep bulamıyorsanız kesinlikle bu 5’inden biridir.

Kredi Neden Onaylanmaz?

Yazının başında da belirttiğimiz üzere kredi neden onaylanmaz sorusuyla ilgili verilebilecek 5 ana sebep vardır. Diğer sebepler zaten belli olan sebeplerdir. Eğer siz, herhangi bir sebep olduğunu düşünmüyor, borçlarınızı düzenli ödüyor, devlete veya herhangi bir kuruma resmi olarak bir borcunuzun olmadığını biliyorsunuz Kredi neden onaylanmaz? Sorusuna bu 5 sebepten birinin neden olduğunu görebilirsiniz. İşte o sebepler…

Kredi Notu

Kredi notu, bankaların kredi verme noktasında en çok dikkat ettiği konudur. Ve ret yanıtı alan 10 krediden 7’si kredi notu sebebiyle ret almaktadır. Banka bunu size direkt olarak kredi notu diye sunmaz. Eğer ödemelerinizi gecikmeli yapıyorsanız veya mevcut olarak çok borcunuz bulunuyorsa kredi notunuz düşük olacak dolayısıyla kredi alamayacaksınız.

Daha Önce Çekilmiş Krediler

Daha önce çekmiş olduğunuz kredilerde kredi onaylanmaması noktasında önem taşımaktadır. Eğer daha önceden çekmiş olduğunuz kredi sayısı fazlaysa ve bu kredilerde ödeme noktasında en ufak aksatma yapmışsanız yine kredi notunuzu düşürebilir. Buda dolayısıyla kredi almanıza engel olur.

Gerçek Dışı Gelir

Eğer gelirinizi yanlış bir şekilde belirtmiş gerçek dışında tutar yazmışsanız kredi onayınız yapılmaz. Bu direkt sizde olumsuz etki yaratacak, gelir durumunuzu güncellediğinizde dair belirli bir süre kredi almamanıza vesile olacaktır. Eğer gelir durumunda ufak değişiklikler yapmışsanız krediniz ret yanıtı alır.

Banka Koşulları

Hangi bankaya başvuru yapmışsanız bu bankanın koşullarına bakmanız gerekiyor. Koşullar doğrultusunda eğer uymadığınız bir nokta varsa bu koşulu sunmayan farklı bir banka ile iletişime geçebilirsiniz. Her bankanın gelir durumu koşulu, yaş sınırı koşulu farklıdır. Bunlarda önem arz eder.

Borçlanma Miktarı

Bankalar kişiye kredi verirken borçlanma miktarını da göz önünde tutmaktadır. Eğer kişinin mevcut borcu yüksek seviyelerdeyse banka ne yazık ki kredi verememektedir. Buda yine kredim neden onaylanmadı? Sorusuna verilecek bir diğer cevaptır.

Eğer kredinizin hala ret alma sebebini bulamadıysanız yorum bölümünden bize aylık gelirinizi, çekmek istediğiniz kredi tutarınızı ve kredi notunuzu iletin. Gerekli desteği ve sebebi verelim.