Mevcut Borç Durumunuz
Bankaların kredi notu puanlamasında önemli ölçüde dikkat ettikleri şeylerin başında, bankalara olan mevcut borçların durumu gelmektedir. Bankalar kredi onaylamalarını, kişinin geliri ile bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının risksiz bir orantıda ilerlemesine dikkat etmektedirler.

Yani bankalara olan borçlarınızı düzenli ödüyor olsanız dahi, borçlarınızın risk grubunda bulunacak kadar çok olması, kredi çıkmama sebepleri arasında önemli yer tutmaktadır. Bankalara olan borç durumunuz, findeks notunuzun belirlenmesinde %35 oranına kadar etki edebilmektedir.

Bankalarla Olan Geçmiş ve Mevcut İlişkileriniz
Her ne kadar geçmişteki ödeme alışkanlıklarının borç bittikten sonra kredi çekmeye etkisi olmadığı düşünülse de, bu düşünce son derece yanlıştır. Bankalar özellikle son 5 yıl içerisindeki ödeme alışkanlıklarınızı, kredi notu puanlamasına dahil etmektedir.

Geçmiş ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olmaması kredi notu puanlamasında önemli bir etkenken, mevcut ödemelerinizi düzenli ödeyip ödemediğinizde kredi çekememe sebepleri arasında yine %35’e varan oranlarda pay sahibidir. Özetle bankalara olan borçlarınızı düzensiz ödemek, kredi çıkmıyor neden? Sorusuna verilecek cevaplar arasındadır.

Gelir Beyanı
Bankalardan kredi talebinde bulunurken gelir beyan etmeniz ve bunu, belgelemiş olmanız gerekmektedir. En kolay kredi veren bankalar listesinde yer alan birçok banka gelir belgesi istemiyor olsa da, gerekli görmeleri halinde bu bankalarda sizden gelirinizi belgelemenizi isteyebilmektedir. Bu şartı sağlayamamanız halinde, banka kredi başvurusu talebinize olumsuz yanıt verecektir.

SGK’lı Çalışmıyor Olmak
Bankalarla yeni çalışmaya başladıysanız, bir iş yerinde en azından 3 boyunca çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartı sağlayamamanız durumu da, kredi çekememe nedenleri arasında görülmektedir. ,

Kefillik Durumu
Herhangi bir arkadaşınızın bankalara olan borcuna kefil olmanız ve borcunda düzenli bir şekilde ödenmemesi, kredi çekmeye engel durumlar arasında yer alabilmektedir. Her ne kadar bu faktör tek başına kredi çekmenize engel olmasa da, kredi notunu düşüren faktörler değerlendirilerek, kredi çekememe sebepleri arasında görülebilmektedir.

Kara Listede Olmak
Kredi çıkmıyor neden? Sorusuna verilecek belki de en önemli cevap, kara liste uygulamasıdır. Bankalara olan borçlarınızın ödemesinin fazla sıkıntılı olduğu, taksit ya da diğer borçların uzun süre ödenmeyerek icralık duruma düşmeniz, kara liste olarak tabir edilmektedir. Kara listeye düşerek bankadan kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi taleplerine, bankalar hiçbir şekilde olumlu dönüş yapmamaktadırlar. Hatta tüm borçlarınızı ödemiş olsanız dahi, bu listeye giren kişilerin listesi 5 yıl boyunca banka veri tabanlarında saklı kalmaktadır. Sonraki başvurularda bu liste ve kişinin gelir durumu, tekrardan değerlendirilmeye alınmaktadır.