Kredi kartları günümüzde artık hayatın vazgeçilmezleri haline gelmiş yakın dostlarımızdan biridir. Bu kartlar hem sağladıkları avantajlar ile hem de hayatı pratikleştirmek adına oldukça etkilidirler. Özelikle de nakit para taşımak istemeyenlerin ve taksitli alış verişi sevenlerin en gözde araçlarından biridir.

Bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılan kredi karları her zaman fayda sağlayan araçlar olmuşlardır. Ancak unutulmamalıdır ki, ne kadar bilinçli ve doğru kullanılırsa kullanılsın, her an kullanıcısını büyük bir borcun altına koyabilmektedir.

Kredi kartımdan haberim olmadan para çekilmiş ne yapmam gerekiyor gibi binlerce şikâyet gündeme gelmiştir. Çünkü kredi kartı dolandırıcılığı günümüzde en çok rastlanan dolandırıcılık türlerinden biridir. Ayrıca bir kredi kartı kullanıyor olmanız, her an dolandırılabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Hiç haberiniz olmadan kredi kartınızdan para çekilebilir veya çeşitli harcamalar yapılabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de alış veriş yapılan bazı internet sitelerinin güvenlik zafiyeti oluşturması veya hacker diye adlandırılan bilgisayar korsanları tarafından kart bilgilerine ulaşılmasıdır.

Kredi Kartımdan Başkası Para Çekmiş, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle kredi kartımdan haberim olmadan harcama yapılmış diyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken kart üzerinde bulunan ve 0850 veya 444 ile başlayan ilgili aramak ve kartınızı kapatmaktır. Çünkü en ufak bir harcamanın dahi bilginiz dışında gerçekleşmesi demek, kart bilgilerinin kötü niyetli birinin veya birilerinin eline geçmiş demektir. Bankalar bu konuda oldukça hassas davranmakta ve bu gibi durumlar için çağrı merkezinde öncelik tanımaktadır. Bu kötü durumdan hızlı bir şekilde kurtulmak elbette mümkündür. Bilgim olmadan kredi kartımdan para çekilmiş ne yapmalıyım diyorsanız aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyun;

  • Böyle bir durumda yukarıda da bahsettiğimiz gibi hiç zaman kaybetmeden kredi kartınızı iptal ettiriniz.
  • İptal işlemi gerçekleştikten sonra internet üzerinden yaptığınız tüm alışverişleri bir liste halinde not alınız.
  • Daha sonra elinizdeki harcama listesiyle birlikte ilgili bankaya başvurunuz. Bankada yetkili kişiler sizden konuyla alakalı bir dilekçe yazmanızı isteyeceklerdir. Dilekçenize mutlaka elinizdeki sanal alış veriş listenizi de eklemelisiniz. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra dilekçenizi bankanın vereceği numaraya fakslamanız istenilecektir.
  • Dilekçenizi faksladıktan ortalama 3 veya 4 gün sonra incelenmiş olacak ve bahsi geçen harcamaların sizin tarafınızdan yapılmadığı tespit edilecektir. Tespit işleminden sonra savcılığa başvurmanız gerekecektir.
  • Tüm bu işlemlerden sonra artık bankanız gerekli işlemlerle ilgilenecek ve en fazla 90 gün içerisinde tarafınıza olumlu ya da olumsuz bir cevap gönderecektir. Kısacası dilekçenizi gönderdikten sonra tek yapacağınız şey sabırlı olup cevap gelmesini beklemek.
  • Kredi kartımdan haberim olmadan nakit para çekilmiş diye düşünerek yaptığınız başvuruyu iptal etme şansınızda bulunuyor. Eğer yapılan harcama veya para çekim işleminin tamamlanmadığını ve kayıp yaşamadığınızı sonradan fark ederseniz, işleminizi iptal edebiliyorsunuz.
  • Eğer telefonunuza kredi kartınızdan şu kadar miktarda alışveriş yapıldı şeklinde bir mesaj gelirse, hiç zaman kaybetmeden alış verişin yapıldığı firmayı arayarak, alış verişin bilginiz dışında olduğunu beyan etmeli ve ürünün teslimatı yapılmadıysa, teslimatın durdurulmasını talep edebilirsiniz. Fakat firma size ürünün teslim edildiğini ve firma olarak yapabilecekleri bir şey olmadığını ifade ederlerse, bu durumda yukarıda belirttiğimiz adımları sırasıyla uygulamanız gerekecektir. Ayrıca yapılan harcamalarda kartın bağlı olduğu bankanın da bir kusuru olduğunu düşünüyorsanız, bunu dilekçenize mutlaka eklemelisiniz.
  • Son olarak kredi kartından başkası tarafından para çekilmesi durumunda ne yapılmalı ile ilgili şunları bilmenizde fayda var; eğer kredi kartı numaranızın birileri tarafından çalındığından veya öğrenildiğinden şüphe duyuyorsanız hiç telaşlanmayın. Çünkü kredi kartı üzerinde yer alan son kullanma tarihi ve aynı zamanda arka kısmında bulunan ve CVC olarak adlandırılan kod olmadan kimse harcama yapamaz.

 

Konumuzda aşağıdaki sorularınızı işledik