Kredi kartları amacı doğrultusunda kullanıldığında çok faydalı ürünlerdir. Fakat insanın içerisindeki tüketim çılgınlığı doğrultusunda bazen amacı dışına çıkılarak fazla kullanılabiliyor. Bu durumda da ödeme zorlukları meydana gelebiliyor. Peki kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Başımıza neler gelir? Kredi kartı borcu ödenmediği takdirde bankanın üzerimizdeki hakları nelerdir?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Yapılır?

Eğer takvim yılı içerisinde kredi kartı borcunuzun 3 kez asgari ödemesini geciktirirseniz bu durumda kredi kartınız nakit kullanıma kapatılır ve bir daha kullanılmaz. Eğer 3 kez asgari ödeme hiç yapılmazsa kredi kartı tamamen kapanır. Kapatılan kredi kartlarını açtırmak istiyorsanız dönem borçlarının tamamını 0’a indirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir şekilde açılmamaktadır.

Kredi Kartı Gecikmeli Ödeme Faizi

Kredi kartı borcunun zamanından sonra ödenmesi gibi durumlarda, 2018 yılının son 3 aylık döneminde asgari ödeme tutarına kadar bulunmaktaki bölüm adına maksimum her ay için %2.75 faiz uygulaması yapılabilir. Dönem borcunun asgari ödeme tutarının haricinde kalan bölüm için ise %2.25 oranında akdi faiz uygulaması yapılmaktadır.

Kredi Kartı Yasal Takip

Kredi kartınız kullanıma kapatıldıktan sonra banka tarafından size bir zaman tanınır ve o zaman içerisinde ödemelerinizi en az asgari tutar üzerinden gerçekleştirmeniz istenmektedir. Eğer o süreç içerisinde de ödeme yapmazsanız banka tarafından yasal takip süreci başlatılır.

Yasal Takip Sonucu Haciz Gelirmi

Eğer ödemelerinizi yapmaz ve yasal takibe düşerseniz bu durumda kredi kartının asıl sahibi ve yine kredi kartının kefilinin üzerinde bulunan tüm taşınmaz ve banka hesaplarına haciz koyulabilir. Borcun ne kadar olduğunun bir önemi yok, 100 TL içinde belirtilen haciz işlemi gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Borcu Maaşa Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borcu sebebiyle maaşa haciz gelip gelmeyeceği de en çok merak edilen konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. Maaşınızın 1/4’lük yani %25’lik bölümüne kredi kartı borcunuz sebebiyle haciz koyulabilmektedir. Maaşın tamamına asla haciz getirme gibi bir durum bulunmamaktadır. Bu konuda çok rahat olabilirsiniz. Eğer maaşınızın tamamına banka tarafından haciz koyulmuşsa bu durumda gerekli itirazları bağlı bulunan İcra Müdürlüğü’ne yaparak bunu %25 oranına düşürebilirsiniz.

Kredi kartı borçlarının minimum asgari ödemelerinin yapılmasını öneriyoruz. Çünkü ileriki süreçte yasal takiple birlikte ciddi bunalım sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.