Sigortası bulunmayan fakat kredi alma arzusunda olan bireylerin en çok sorduğu sorulardan birisi kredi çekmek için sigortalı çalışmak zorunlu mu? sorusu olarak ön plana çıkıyor. Peki böyle bir şey var mı? Sigortasız kredi çekmek mümkün mü?

Banka Kredi Çekme Şartları

Kredi çekmek için birçok şart bulunmaktadır. Kredi notunun yeterli olması, sicilin temiz olması, aylık gelirinVerilir  kredinin taksidinin %50’sinden düşük olmaması gibi… Bu şartları yerine getirenler için kredi verilmektedir. Görünen şartlar arasında sigortalı çalışmakla kredi çekmek arasında bir bağıntı yoktur. Bu kapsamda sigortasız işçiler kredi çekebilir mi?

Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olmak Zorunlu mu?

Kredi çekmek için sigortalı olmak zorunlu mu? Sorusu değişim gösterebiliyor. Çünkü birçok banka zorunlu kılarken, bazıları ise gelir durumuna göre kredi verebiliyor. Bankadan bankaya değişiklik göstermekte olan bu durum, çoğu zaman kredi çekmek isteyenlerin aleyhine oluyor. Çünkü gösterilen geliri yetersiz görebiliyorlar.

Sigortasız Kredi Çekme Şartları

Aslında her banka sigortasız çalışana kredi verebilir. Fakat bunun için yan gelirin olması gerekir. Bu gelir ise belgelenebilir olmalıdır. Eğer sigortanız yoksa ve belgelenebilir yan geliriniz de bulunmuyorsa kesinlikle kredi alamazsınız.

Yan geliriniz varsa bu durumda bankaya yan gelir beyanında bulunarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi çekeceğiniz banka hesabınıza aktif para giriş çıkışının olduğu banka olsun. Çünkü banka tarafından “hesabı hareketli güvenilir” diye bir fikir oluşabiliyor.

Sigortasızlara Kredi Veren Bankalar

Sigortasızlara kredi veren bankalar şunlardır demek yanlış olur. Yine şu bankalar vermiyor demek daha yanlış olur. Her bankanın farklı politikaları bulunmaktadır.

Bu sorunun cevabı için bankalara başvuru yapmakta fayda var. Fakat başvuru yaparken art arda başvuruda bulunmayın. Çünkü onay alması durumunda büyük bir borç yığınıyla karşılaşabilirsiniz.

Bir bankadan ret alırsanız diğerine direkt olarak gitmeyin birkaç gün bekleyin. 2. bankadan da ret gelirse 1 hafta bekleyin, oradan da ret alırsanız birkaç ay sonra yeni kredi başvurusu yapın. Çünkü bu kredi notunu düşürmekte büyük bir etkendir. Dikkatli olmakta fayda var.

Sigortasızım Kredi Çekemiyorum

Bu durumda yapacak bir şey yok. Kredi notunuzu ne kadar yükseltirseniz bir ihtimal kredi çekme şansınız olabilir. Kredi notunu da kredi kartı harcamalarıyla birlikte yükseltebilirsiniz. Harcadıktan sonra asgari değil direkt tamamını ödeyerek kredi notunu katlama imkanınız bulunmaktadır.