Ev alırken, özellikle evin bedelinin komple tutarı hazır yoksa düşündüğümüz ilk şey biraz peşinatla kredi çekip tutarı tamamlamaktır. Konut kredisi çekip ev almak haricinde başka bir seçenek olmadığını düşünürüz hep. Ama Kirada oturmak daha mı karlı hiç düşünmeyiz.

Şimdi diyelim ki 150 Bin TL tutarında bir ev alacağız. 50 Bin TL nakit paramız var diyelim. 100 Bin TL kredi çekeceğiz diyelim. 100 Bin TL konut kredisi için 10 yıl vadede geri ödeme miktarı ortalama 200 Bin TL. Yani 10 yılda ödenecek faiz 100 Bin TL olacak. Aylık ödemeler ise ortalama 1600 TL civarında.

Kirada oturduğumuz durumda ise ortalama ayda 900 TL’lik dairede otursak, 10 yılda kiraya verilecek para 108 Bin TL olacaktır.

Şimdi neredeyse faize ve kiraya verilen para birbirine eşit gibi duruyor. Buradan 2 sonuç çıkartılabilir.

1- Kredi ile ev çekmek yerine, kirada oturup, mevcut peşinat olarak ayırdığınız parayı ticarette kullanabilir, hatta gerekirse biraz daha kredi çekip, ticaret yapıp yan gelir elde edilebilir. Yani parayı kullanıp, daha fazla para kazanırsınız. En basitinden memur veya işçiyseniz bile, dışarıdan araba al sat yaparak da yılda o parayla, bir yılda %100 belki daha fazla kazanabilirsiniz.

2- Benim ticarete aklım ermez, hem param biriksin, hem de kendi evimde oturup, kiracılıkla uğraşmayayım diyebilirsiniz. Bu yöntem de gayet mantıklıdır ve tercih edilebilir.

Özetle belli bir peşinatınız varsa ve ticaretle parayı değerlendirme imkanınız varsa, kirada oturmak, toplu parayı kullanmak adına iyidir. Ki paranın zaman değerini ve diğer ince hesapları yapmıyoruz bile. Ama 1 göz oda olsun, benim olsun derseniz de bankalardan konut kredisi ile ev almak her zaman garanti yoldur.