Ölüm, her insanın elbet bir gün kapısını çalacak acı bir gerçektir. Kimsenin ölüm tarihi belli değildir. Bu yüzden kredi borcuyla ölümler meydana gelebilmektedir ve herkesin başına gelmesi olası bir durumdur. Peki kredi çeken kişi ölürse ne olur? Kredi borcu geridekilere kalır mı yoksa silinir mi?

Kredi Çeken Kişi Vefat Ederse Borcuna Ne Olur?

Kredi çeken işi vefat ederse kredi borcunun geridekilere kalıp kalmayışı tamamen hayat sigortası ile alakalıdır. Yani kredi çeken kişinin hayat sigortası varsa borç geridekilere kalmaz, fakat hayat sigortası yoksa borcu direkt geride kalanların ödemesi gerekecektir. Bu yüzden özellikle bir hastalığı olan veya yaşı geçmiş olan bireylerin çektiği kredilerde kesinlikle hayat sigortası yaptırmalarını öneriyoruz. Çünkü ölüm gibi durumlarda geriye borç bırakmak insanın son isteyeceği şeydir.

Kredi Çeken Kişinin Borçları Ailesine Kalır mı?

Kredi çeken kişinin borçları ailesine kalır mı? Sorusu yine kredi konusunda en çok sorulan sorulardan birisi oluyor. Eğer kredi çeken kişinin ilk başlıkta da belirttiğimiz gibi hayat sigortası varsa herhangi bir şekilde ailesinden kimseye kredi borcu kalmaz. Direkt olarak sigorta tarafından borç ödenir.

Kredi Çeken Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Kredi çeken kişinin hayat sigortası yoksa bu durumda borçlar ailesine kalacak demektir. Fakat ailesinden önce kredi çekerken kefil olmuş birisi varsa, direkt borçlar kefil üzerine almaktadır. Eğer herhangi bir kefil yoksa miras gibi borçta aile fertlerine kalacaktır. Yani kısaca hayat sigortası yoksa her türlü borç geride kalanların ödenmesine sebep olacaktır.

Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Hayat sigortası ek bir maliyet demektir. Bu sebepten dolayı çoğu kişi yaptırmak istemez. Bankalar hayat sigortasını zorunlu kılmamaktadır. Fakat 100 – 200 TL sigorta parasından kaçınılmaması gerekir. Çünkü hayatın ne getireceği hiç belli olmaz. Her an ölüm kapımızı çalabilir. Bu yüzden hayat sigortası yapmak geride kalanların borcunuzu yüklenmesine engel olur, bunun yanı sıra sigorta tüm kredi tutarını karşıladığı için şimdiye kadar ödediğiniz tutarlarda ailenize geri iade edilir.

Kredi Çeken Kişinin Hayat Sigortası Varsa Borcunu Sigorta mı Öder?

Bu sorunun cevabı şüphesiz evettir. Eğer kredi çekmiş olan kişi vefat etmişse ve kredi çekerken hayat sigortası yaparak kredisini güvence altına almışsa sigorta şirketi tarafından söz konusu şahsın tüm kredi borcu ödenecektir. Yani geride kalan hiçbir aile ferdine borç kalmamaktadır.

Hayat Sigortası Ne Kadar Geçerli

Hayat sigortası kişinin çektiği kredinin süresince geçerlidir. 48 ay vadeli bir kredi çekilmişse 48 ay boyunca bu sigorta geçerli olmakla birlikte, 48 aylık dönem içerisinde ölüm ne zaman meydana gelirse gelsin sigorta şirketleri tüm ödemeleri yüklenmek zorundadır.

Hayat Sigortasından Ödenmiş Para Geri Alınabilir mi?

Hayat sigortası sayesinde bankaya ölmüş bireyin bugüne kadar ödediği tüm paraları geri alabiliyorsunuz. Tabi bunun birtakım şartları bulunuyor. Sigorta şirketleri genel olarak buna sıcak bakmadıklarından dolayı çeşitli bahanelerle bireyleri oyalamaktadır. Bu yüzden sigorta sözleşmesini alıp bir avukat aracılığıyla ödenmiş paranın geri alınmasına yaklaşabilirsiniz. Hayat sigortası varsa ödenen kredi tutarını geri alabiliyorsunuz. Bu ödemeyi almanız için birtakım şartlar bulunuyor.

İlk olarak hayatını kaybeden kişinin ölüm belgesini alarak veraset ilamında bulunan kişilerden herhangi biri bankaya gitmeli. Ölen kişinin vekili kim seçilmişse o da bankaya başvuruda bulunabilir. Eğer sigorta şirketi bu geri ödemeyi yapmaya yanaşmaz ve size karşı farklı bir tutum sergilerse hukuki yollarla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.