$ DOLAR → Alış: 6,98 / Satış: 7,01
€ EURO → Alış: 8,27 / Satış: 8,30

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

  • 21.12.2018
Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Nakit para ihtiyacı karşılığında kredi çekme ihtiyacı doğuyor. Bankalar tarafından belirli faiz oranlarıyla verilen krediler aslına bakılırsa parayla yapılan para satışıdır. Yani siz 20.000 TL karşılığında 14-15.000 TL satın alırsınız. Aylık olarak belirli taksitlerle bankaya kredinizi ödeyebilirsiniz.

Herhangi bir sebepten dolayı krediyi ödeyemeyecek duruma gelebilir ya da ödemelerinizi aksatabilirsiniz. Peki bu durumlarda ne yapılmalıdır? Kredi borucunu ödeyemeyenler hangi yollara başvurmalıdır?

Türkiye’de bankadan kredi alıp ardından geri öderken birtakım problemler yaşayan ya da hiç ödeyemeyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Ki bu durum ilerleyen vadede büyük bir psikolojik sorun ortaya çıkarmaktadır.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, dünyanın sonu değil. Bu yüzden bunalıma girip kendinizi yıpratmanızın hiçbir anlam ve önemi yok. Sonuçta bunalıma girseniz de, intihar etsenizde borçlarınız bitmeyecek. O yüzden kimseyi üzmeden sakince yazımızı okumaya devam edin.

Kredi Borcunu Ödeyemiyorum

Herhangi bir bankadan aldığınız krediyi geri bankaya ödeyemiyorsanız bu durumda bir araştırma yapmalısınız. Bankanızın bu gibi durumlarda izlediği prosedür nasıl? Yapılandırma imkanı var mı? Bu  ve bunun gibi prosedürleri araştırmanız ileriye dair bilgi sahibi olmanıza sebep olacaktır. Bu sayede hareketlerinizi bilinçli bir şekilde atabilirsiniz.

Kredi Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi alırken geri ödemesi gerçekleştirilecek olan tutar iyi bir şekilde hesaplanmak zorundadır. Eğer düzgün hesaplamazsınız geri ödeme noktasında büyük problemler sizi kovalayabilir. Krediyi çekerken ki durumunuza göre değil, genel anlamdaki durumunuza göre kredi çekmekte ileriye dönük önlem almaktadır.

Bankadan alınan krediyi geri ödememe noktasında bilinmesi gereken ilk şey yasal takip sürecidir. Sevgili ziyaretçilerimiz, yasal takip süresi 90 günden ibarettir. Yani 90 gün boyunca kredi borcu ödenmezse yasal takip başlatılır. Eğer 80 gündür ödemiyorsanız bu durumda sadece faiz işlemektedir. Yani 90’ı görürseniz, bu kez faiz değil direkt olarak yasal takip başlayacaktır.

Banka tarafından bahsi geçen 90 günlük süre içerisinde size sık sık bilgilendirme yapılacaktır. Hemen hemen haftada 4-5 kez telefonla sizinle iletişime geçeceklerdir. Eğer 90 gün boyunca ödeme yapmamışsanız tekrar bir bilgilendirme yapılır ve 7 gün daha hak verilir. Tabi 7 gün her bankada farklıdır. Bazısı 3, bazısı 10 gün olarak belirlemiştir.

Eğer bu süre sonunda da borç ödememişseniz bu durumda direkt olarak yasal takip başlayacaktır. Yasal takip aşamasında icra takibi başlayabilir, maaşa el konulabilir, hesaplar bloke edilebilir. Yani tüm imkanlar kullanılabilir.

Kredi Borcunu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi borcu bulunan kişilerin 3 aylık gecikme şanslarının olduğunu söyleyebiliriz. Yani 90 gün süre boyunca gecikme yapabilirsiniz. Fakat kesinlikle bu 90 günü geçirmemenizi tavsiye ediyoruz.

3 aylık süre içerisinde yasal takip başlamadan akrabalardan, yakınlardan, tanıdıklarınızdan yardım almanız hukuki süreç başlamasından daha iyi olacaktır. 90 günlük sürede tamamlandı fakat ödeme yapmadınız, bu kez 7 günlük süre içerisinde yapılandırma başvurusunda da bulunabilir. Vade süresini uzatmak ve bununla ilişkili bir şekilde taksit tutarlarında düşüş meydana getirmek için bu başvuru yapılabiliyor.

Belirli süre boyunca yapılandırma talep etmeyen kişiler için banka direkt olarak bu teklifi yapabilmektedir. Yani siz daha bankaya gidip bu talebinizi iletmeden banka size iletebilir. Eğer bu teklif oluşturulmazsa hukuki süreçle karşılaşırsınız. O yüzden kredi borcunuzu ödeyemiyor veya ödemekte zorlanıyorsanız bankaya giderek yapılandırma ile ilgili bilgi almanızda fayda var.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.