Kredi borcu şu hayatta yaşayacağımız sıkıntılar arasında en büyükler listesinde yer almaktadır. Çünkü ödenmediği durumlarda insanı intihara kadar götürebilen psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu konuda ilk söylememiz gereken, her ne olursa olsun kredi borcunuzu ödeyemediğiniz süre içerisinde dik durmalısınız. Çünkü kendinize zarar vermeniz, kendinizi yıpratmanız hiçbir şey değiştirmeyecektir. Bu yüzden kurtuluş yolları aramalısınız.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Her insanın başına gelebilecek problemlerden biri olan kredi borcumu ödeyemiyorum durumu, büyük bir sorundur. Eğer kredi borcunuzu ödeme noktasında güçlük çekiyorsanız bunu bankaya bildirerek yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Yani taksit sayısını artırarak daha düşük aylık ücretler ödeyebilirsiniz.

Veya faiz oranı daha düşük bir bankaya kredinizi transfer edebilirsiniz. Bunu faizi düşük olan bankayla görüşmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Bu 2 yol size kredi borcunuzu ödeyememe noktasında yardımcı olacaktır.

Kredi Borcu Olanlara Devlet Yardımı Var mı?

Kredi borcu olanlar için herhangi bir devlet yardımı ne yazık ki bulunmuyor. Fakat BDDK tarafından yeni bir düzenleme yapıldı. Finansal güçlük içerisinde olan ve kredi borçlarını ödeyemeyen kişiler için yeni bir kredi kullandırılması imtiyaz kapsamına alındı. Yani kredi borçlarınızı daha düşük faiz oranıyla ve daha yüksek taksit oranıyla devam ettirmek için, bahsi geçen krediyi çekiyor, önceki kredinizi sıfırlayarak borcunuzu ödemeye buradan devam ediyorsunuz. Tabi bu sizin banka sicil notunuza göre değişiklik gösterebilir.

Bankanın Yapabileceği Yardımlar

Kredi borcunu ödeyemeyenler için banka tarafından yapılabilecek birtakım yardımlar bulunuyor. Buda yine BDDK tarafından “imtiyaz durumları “olarak belirtilmiştir. Tamamen banka inisiyatifindedir.

Banka kredi vadenizi uzatabilir, anapara ya da faiz ödemelerinin tarihini değiştirebilir ve yeni bir ödeme planı oluşturabilir, yeni ödemesiz dönem verilebilir, ya da aktif bir şekilde ödemesiz dönem içerisindeyseniz bu dönem uzatılabilir. Faiz oranında düşüşe gidilebilir, faizler anaparaya eklenebilir. Anaparaya ya da faiz ödemeleri ertelenebilir. Tahsilata yönelik girişimler ertelenebilir ve sözleşme koşulları kolaylaştırılabilir.

Banka bunlardan sadece 1 tanesini de yapabilir, hepsini de yapabilir ya da hiçbirini yapmaz. Tamamen sizin bankanızın inisiyatifine bağlıdır bu durum. Bu yüzden bankacıyla olabildiğince net ve güzel konuşmanız sizi daha şanslı kılacaktır.