$ DOLAR → Alış: 6,98 / Satış: 7,01
€ EURO → Alış: 8,27 / Satış: 8,30

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2019

  • 21.12.2018
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2019

Özellikle acil nakit ihtiyaçlarında bireyler artık yakınları veya akrabalarını tercih etmek yerine direkt olarak bankalara yöneliyor. Kredileri her ne kadar tavsiye etmesek de çoğu zaman çekmek zorunda kalınabiliyor. Kredi mantığını ele alacak olursak parayla para satın alınıyor diyebiliriz. Aylık taksitlerle ödediğimiz kredimizi herhangi bir sebepten dolayı ödeyemez duruma gelebiliriz. Bu durumda ne olur? 2019 yılında kredi borcu ödememe yaptırımları nelerdir? Kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mıdır?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunuzu 90 günlük süre boyunca herhangi bir yasal işlem başlatılmadan ödemeyebilirsiniz. Tabi bu 90 gün içerisinde ödemediğiniz için faiz işleyecektir ve ödemeniz gereken tutar artacaktır. 90 gün boyunca ödemediğiniz krediler 91.günde banka tarafından 3 – 7 gün arasında verilen son ödeme tarihine kadar hala ödenmezse yasal takibe girer. Yasal takiple birlikte icra, maaşın bir bölümüne el koyulması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Bu konuda en çok merak edilenlerden birisi budur. Herhangi bir şekilde haciz işlemi başlatılmadan önce banka avukatı sizinle iletişime geçer ve kredi borcunuzu ödemeniz için size belirli imkanlar sunar. Bu imkanlardan birisi ise “taahhütname“dir. Taahhünatme borcunuzu tekrardan yapılandırarak, belirli tutarlarla bankaya ödemeniz için imzaladığınız bir belgedir. Bu belgeyi imzalarsanız, belgede yer alan aylık ödeme tutarlarını bankaya günü gününe ödemekle yükümlüsünüz. Eğer 1 gün dahi geçerse hapis cezasına çarptırılırsınız. Fakat avukat tarafından size yöneltilen taahhütnameyi imzalamazsanız, herhangi bir hapis cezası verilemez. Sadece işlemler hacizle ve maaşın belirli bir bölümüne el koymayla sonlanır.

Kredi Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi borcunuzu 90 gün boyunca ödemediniz ve banka tarafından size sunulan ek sürede de ödeme yapmadınız. Peki ne olacak? Bu durumda banka direkt olarak dosyanızı avukata iletecektir. Artık muhatabınız banka değil avukattır.

Avukatların uzlaşmak veya uzlaşmamak inisiyatifleri dahilindedir. Fakat çoğu avukat uzlaşmak ister. Uzlaşmada taahhütname imzalanır. Uzlaşmalar, müşteri için iyi olabilir. Çünkü bazı avukatlar yapılan pazarlığa bağlı olarak sadece anaparanın ödenmesine kadar uzlaşma yapabiliyor.

Eğer hiçbir şey imzalamaz ve ödememe noktasında kararlı davranırsanız yaptırımlar şu şekildedir:

  • Maaşınızın 1/4’lik bölümüne banka tarafından el koyulur.
  • Taşınmazların değerinin %40’ına kadar düşen tutarlarla satışı gerçekleştirilebilir.
  • Lüks olarak geçen (temel ihtiyaç kategorisine girmeyen) eşyalar haczedilebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.