$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

  • 18.05.2018
Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur? Kredi başvurusu yaptığınızda bankanın kendini ve sizi korumak için detaylı bir araştırma yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Ancak banka önce kendini düşüneceğinden kredi verirken bir takım temel şartlar talep etmektedir. Bu şartlar genellikle ipotek veya kefil şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu makalemizde sizlere kefilin kredideki durumu hakkında bilgi vereceğiz. İşte detaylar…

1. Kredi Borcu Ödenmediğinde Kefile Ne Olur?

Bankalar kredi borcunu sahibinin ödemesini bekler. Bu borcu öncelikle sahibinden almaya çalışır. Eğer arabası, evi vb. varlığı varsa onlar üzerinden borcu tahsil etmek ister. Borçluyu bulamadığı taktirde kefil olan kişiye ulaşmaya çalışır. Bu durumda kefil olan kişinin borcu ödemesi istenir. Eğer kefil kredi borcunu ödemeyeceğini belirtirse kredi notu düşürülür.

Kredi borcunu ödemediğinizden dolayı kredi notunuz düştüğünden diğer bankalar da size kredi vermek istemez. Bu durumun temel nedeni ise kredi notunuzun düşük olmasıdır. Bankalar artık tüm tüketicilerin kredi geçmişlerini görebilmekte ve bunu da kredi notu sayesinde bilmektedir.

2. Kefil Olmadan Önce İyice Düşünmelisiniz

Kefil olduğunuzda, kredi başvurusu yapan kişinin kredi borcunu ödememesi halinde, bu borçtan sorumlu olacağınızı unutmamalısınız. Kredi için kefil olduğunuzda banka sizin nasıl bir risk aldığınızın da farkındadır. Ancak bu durum banka için bir şey ifade etmiyor. Geri ödemeyi kimden aldığından çok alıp almadığına dikkat ediyor. Yani kredi borcu ödenmediğinde kefil olan kişiden borcu ödemesi isteniyor. Eğer ödemezseniz haciz işlemi uygulanıyor. Bu nedenle kefil olmadan önce dikkatli ve titiz olmanız çok önemlidir.

3. Kefil Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kredi borcuna kefil olduysanız, mutlaka kredi sözleşmesinin bir fotokopisini almalısınız. Bir problem yaşandığında haklarınızın ve sorumluluklarınızın farkında olmanız için bu fotokopi işinize yarayacaktır. Bunun nedeni, kredi sorumluluğunu sadece krediyi kullanan kişinin almamış olması, yani sizin de bu sorumluluğu üstlenmeniz nedeni iledir.

4. Krediye Kefil Olmadan Önce Eşiniz İzin Vermeli

Yapılan yeni düzenlemelerde kredi başvurusunda kefil olmadan önce eşinizin de rıza göstermesi gerekiyor. Bu düzenleme 2012 yılında yürürlüğe girdi ve evli olanların kefil olabilmesi için eş rızasının da olması gerektiği ifade edildi. Borçlar kanununda ifade edilen bu duruma göre, eşiniz kabul etmediği taktirde kefil olmanız mümkün değildir. Eşinizin rızası sözlü olarak değil, yazılı bir şekilde bankaya verilmesi gerekiyor.

Bu makalemizde sizlere kredi borcu ödenmediğinde kefile ne olur konusunu işledik. Sizler de kefil olmadan önce tatsızlıkların yaşanmaması için mutlaka önlemler almalı ve kredi borcu ödenmediğinde kefil olan kişinin borcu ödeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Konu hakkında yorumlar kısmında soru sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.